DOLAR 33,0467 0.72%
EURO 35,9885 1.06%
ALTIN 2.516,05-0,50
BIST 10.963,00-0,26%
BITCOIN 2125386-2,60%
Edirne
22°

KAPALI

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

207 okunma

ELYD’de yeni yönetim iş başında!

Edirne'de 167 yıllık tarihiyle kentin en köklü eğitim kurumlarından Edirne Lisesi mezunlarının kurduğu Edirne Lisesi'nden Yetişenler Derneği'nde (ELYD), uzun yıllardır başkanlık görevini yürüten Atıl Erman, geçtiğimiz Mart ayında görevi teslim ettiği yeni dernek yönetimini kamuoyuna tanıttı… ELYD'nin yeni başkanı Cevat İşlik, ilk işlerinin uzun yıllardır bitirilmesi beklenen Edirne Lisesi Kampüs projesini sonuca kavuşturmak olduğunu belirtip, "21 Mayıs'ta bu restorasyon çalışmasının kalan bölümü için ihale yapıldı. Şu anda onayına müteakip faaliyetler başlayacak. Bu vesileyle Edirne Valimiz Sayın Yunus Sezer'e çok teşekkür ediyoruz. Yani o da en az bizim kadar süreci yakın takip ediyor" dedi…

ABONE OL
12 Haziran 2024 18:22
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Olgay GÜLER
Edirne’de 167 yıllık tarihiyle kentin en köklü eğitim kurumlarından Edirne Lisesi mezunlarının kurduğu Edirne Lisesi’nden Yetişenler Derneği’nde (ELYD), uzun yıllardır başkanlık görevini yürüten Atıl Erman, geçtiğimiz Mart ayında görevi teslim ettiği yeni dernek yönetimini kamuoyuna tanıttı.
ELYD’de 23 Mart’ta İstanbul’daki dernek binasında gerçekleşen genel kurulla, derneğin mevcut başkanı Atıl Erman görevi Cevat İşlik başkanlığındaki yeni yönetime devretti. Aynı zamanda Edirne Lisesi Eğitim Vakfı’nın da (ELEV) başkanlığını yürüten Erman ve yeni yönetim, Edirne Belediyesi Meriç Sosyal Tesisleri’nde bir araya gelerek basın toplantısı düzenledi. Toplantıda, yeni yönetim kamuoyuna tanıtılırken, yapacakları projelerle ilgili de bilgi verildi.


‘BU BİR BAYRAK YARIŞI’
Toplantıda konuşan ELEV Başkanı Atıl Erman, Edirne Liseliler’in bir aile olduğunu belirtip, “Hem ELYD, hem de ELEV hem okula, hem camiaya, hem de kente hizmet etmek için çalışıyor. Özellikle vakfımız okulumuza destek vermek için çalışıyor. Bu iki sivil toplum kuruluşunun yöneticiliğini yaklaşık 25 senedir bendeniz yaptım ama bunu da severek yaptım. Hala da Edirne’de olmaktan, bu okula ve bu kente hizmet edebilmekten kıvanç duyuyorum yaşıma rağmen. Ancak itiraf edeyim ki artık yaşlandım, 83’ü bitiriyorum. Arkadaşlara dedim ki; ‘Çocuklar bayrak yarışı diye bir yarış var atletizmde. Bayrağı taşıyanlar ile bayrağı alacak olanlar birlikte koşarlar belirli bir süre.’ Biz de bu dernekteki çalışmalarımızı artık yavaş yavaş bayrak yarışında oldu-ğu gibi genç arkadaşlarımıza devredelim. Onun için son yapılan genel kurulda aday olmadık hiçbirimiz. Son genel kurulda hakikaten çok iyi bir yönetim kurulu oluştu. Ben yaklaşık 60 yıldır bu dernek üyeliğini yapmışım. Bütün nesilleri iyi tanırım. İki tane makine mühendisi, iki tane tıp doktoru, bir tane avukattan oluşuyor asil üyeler. Yedek üyelerimizde genç kardeşlerimiz de var” dedi.


‘KAMPÜS PROJESİNDE KALAN BÖLÜMLERİN İHALESİ YAPILDI’
Derneğin yeni genel başkanı Cevat İşlik de, bundan sonraki süreçte Edirne Lisesi için en iyisini yapacaklarını belirtti. İşlik, yarım kalan Edirne Lisesi kampüs projesine değinip, “Elimizden geldiğince camiaya faydalı olmaya çalışacağız. Lisemizin hemen yanındaki tekel binalarının restorasyon çalışmaları yapıldı. Bu çalışmalar geçici kabulü yapıldı ve bir prosedür gereği durağanlığa girdi ama en son 23 Nisan’da Edirne valimizle yaptığımız toplantıda valimiz bizim yanımızda bir iki telefon görüşmesi yaptı ve söz verdi. Bunun sonucunda 21 Mayıs’ta bu restorasyon çalışmasının kalan bölümü için ihale yapıldı. Şu anda onayına müteakip faaliyetler başlayacak. Bu vesileyle Edirne Valimiz Sayın Yunus Sezer’e çok teşekkür ediyoruz. Yani o da en az bizim kadar süreci yakın takip ediyor” diye konuştu.
‘LİSENİN KURULDUĞU YERE SEMBOLİK ANIT YAPMAK İSTİYORUZ’
Edirne Lisesi’nin ilk eğitime başladığı yerde de sembolik anıt yapmak istediklerini anlatan İşlik, “Bizim Edirne Lisemiz 167 yıllık. İlk Edirne Lisesi’nin nüvesini teşkil eden Mektebi Rüştüye, şu anda Selimiye’nin park düzenlemesinde belediyenin karşı bölümünde eski Gazi İlkokulu’nun bulunduğu yerdeki binada başlamış. Oraya bir sembolik anıt yapmak istiyoruz. Bunu da tabii prosedürlerin tamamlayıp anıtlar kurulundan onaylarını alıp en kısa zamanda onu yapmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.
‘BÜYÜK HEDEFLERİMİZDEN BİRİ İKİNCİ ÜNİVERSİTE’
Dernek olarak uzun vadedeki en büyük hedeflerinden birisinin de kente ikinci bir üniversite kazandırmak olduğuna vurgu yapan İşlik, “Yeni yönetim olarak yani camiaya özellikle gençleri nasıl kazandırırız anlamında birtakım fikir jimnastiği yaptık ve ilkini bugün saat 17.00’deki diploma töreninde bir tanıtım broşürü son sınıf öğrencilerine vakfımızı ve derneğimizi tanıtan bir broşür takdim ediyoruz. Burada gençleri bizimle temas kurma noktasında bir başlangıç yapıyoruz. İleride olursa yani Edirne Lisesi kampüs olmak üzere orada bir ikinci üniversite Edirne’ye kazandırabilir miyiz? Bu daha ziyade eğitim bilimleri anlamında. Tabii ki bunun prosedürleri fazla. Yapabilirsek uzak ve büyük hedeflerimizden bir tanesi de bu” şeklinde konuştu.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    SON DAKİKA HABERLERİ