DOLAR 32,5398 0.11%
EURO 34,5981 -0.28%
ALTIN 2.449,81-1,98
BIST 9.740,010,48%
BITCOIN 21430961,03%
Edirne
18°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

1769 okunma

‘Ekonomik ve tarihi bağlar güçlenecek’

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Edirne Şubesi Üyeleri Sofya'da Türk-Bulgar İş Kadınları Derneği'nin düzenlediği; Bulgaristan ve Türkiye arasındaki ekonomik ve tarihi ilişkilerin ele alındığı bir foruma katıldı.

ABONE OL
24 Ocak 2024 17:14
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gökalp TOPYAN
Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği (TÜKD) Edirne Şubesi Üyeleri Sofya’da Türk-Bulgar İş Kadınları Derneği’nin düzenlediği; Bulgaristan ve Türkiye arasındaki ekonomik ve tarihi ilişkilerin ele alındığı bir foruma katıldı. Forum; 20 Ocak Cumartesi günü Sofya Kliment Ohridski Üniversitesi’nde, üniversitenin desteği, Bulgar-Türk İş Kadınları Derneği ile TÜKD Edirne Şubesi işbirliği ile gerçekleştirildi.


Foruma onur konukları olarak, Prof. Dr. Stoyan Denchev, Prof. Temelkova – Telekomünikasyon ve İletişim Üniversitesi Rektörü, Prof. Tahirov – tarih alanında uzman, Prof. Hristina Bogova Kütüphanecilik ve Kültürel Miras Fakültesi Dekanı, İbrahim Karahasan Canar, Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Erturul Tanrkulu katıldı. TÜKD Edirne Şubesi’nin davetlisi olan Araştırmacı Yazar Özlem Özdemir de, 20 Ocak Mustafa Kemal Atatürk’ün Sofya’dan ayrılış tarihine denk gelen forumda, Ulu Önderimizin Sofya günleri ve anılarından söz etti.


Bulgaristan ve Türkiye’den seçkin akademisyen, öğrenci ve iş dünyası temsilcilerini bir araya getiren Forum Edirne Trakya Üniversitesi ve İstanbul Boğaziçi Üniversitesi’nden gelen konuklarla fikir ve deneyim alışverişinde bulunmalarını sağladı. Etkinlik, Bulgaristan ve Türkiye arasındaki ekonomik ve tarihi bağlara ilişkin analizlerini paylaşan her iki ülkeden yazarların, tanınmış kişilerin ve gazetecilerin de ilgisini çekti.


Forumun açılışını yapan Bulgar-Türk İş Kadınları Derneği kurucusu Türkan Türker, kadınların eğitim ve iş dünyasındaki öneminin yanı sıra iki ülke arasındaki bağların güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Etkinliğin ev sahibi, yıllar boyunca Bulgar-Türk ilişkilerinin gelişmesinde itici bir güç olan kulübün kurucu ortağı Ivelina Ruskova’ydı.


TÜKD Edirne Şubesi’ni temsilen söz alan önceki dönem başkanı Vildan Yazıcı bu buluşmanın iki ülke arasında kadın işbirliği bağlarını güçlendireceği ve birlikte ortak projelerle kadın güçlenmesine katkıda bulunacaklarına değindi.


Trakya Üniversitesi Bulgarca bölümünün kurulmasında da emekleri olan Prof. Dr. Stoyan Denchev; bilgi ve birikimleri ile yapılan sunumlara ve analizlerin zenginleşmesine önemli katkılarda bulundu, katılımcılar arasında başarılı bir etkileşim ve bilgi alışverişi için zemin oluşturdu.


Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Erturul Tanrıkulu da, iki ülke arasındaki ekonomik ve kültürel işbirliğine ilişkin görüş ve düşüncelerini paylaştı. Dr. Tanrıkulu, şehirlerin bu süreçteki önemini vurgulayarak, ekonomik fırsatların ve Bulgar – Türk işbirliğinin bölgelerinin kalkınmasındaki rollerinin altını çizdi.


Forumu gerçekleştiren Türk-Bulgar İş Kadınları ve TÜKD Edirne Şubesi, Sofya ve Edirne deki akademisyenleri de bir araya getirerek fikir alışverişinde bulunmak için uygun bir ortam yarattı. İş ve eğitim alanında Bulgaristan ve Türkiye arasındaki bağları güçlendirmenin yanı sıra gelecekteki girişimler ve projeler için de bir platform oluşturuldu. Her iki dernek benzer etkinliklerin gelecekte de devamını kararlaştırdı. Forum, ev sahibi derneğin plaketleri takdim etmesiyle tamamlandı.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    SON DAKİKA HABERLERİ