DOLAR 32,5562 0.12%
EURO 34,9978 0.29%
ALTIN 2.441,800,28
BIST 10.471,320,76%
BITCOIN 2126832-1,30%
Edirne
30°

AÇIK

13:10

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

652 okunma

Edirne’de 141 asansör riskli!

Makina Mühendisleri Odası (MMO) Edirne Şubesi'nde düzenlenen toplantıda, asansörlerin aylık kontrollerinden sorumlu bakım firmalarının, ekonomik koşullar nedeniyle maliyet ve harcamadan kaçtıkları, bu nedenle yıllık kontrolden sorumlu odanın hedef haline getirildiği belirtildi… Türkiye genelinde MMO'nun kontrolünü yaptığı hiçbir asansörde ölümlü kaza meydana gelmediğinin belirtildiği toplantıda, Edirne'de toplam 3 bin 118 asansörün 2023 yılında 3 bin 14'ünün muayene edildiğini, bunlardan 141'inin tehlikeli anlamına gelen kırmızı etiketli olduğu kaydedildi…

ABONE OL
18 Ocak 2024 17:45
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Olgay GÜLER
Makina Mühendisleri Odası (MMO) Edirne Şubesi’nde düzenlenen toplantıda, Türkiye genelinde son dönemde asansörlerde meydana gelen ölümlü kazalarda bina sorumluların asli kusurlu olduğuna dikkat çekilip, yasa ve yönetmelilerin işletilmesinde eksiklikler olduğu belirtildi.
TMMOB MMO Edirne Şubesi’nce, ‘Asansörlerde Güvenlik ve Periyodik Kontrol’ konularında basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamada kentte son dönemde sosyal medya üzerinden kendilerine yöneltilen eleştirilere de cevap veren yönetim, yurt çapında meydana gelen ölümlü kazaları da değerlendirdi. Açıklamaya, TMMOB Makina Mühendisleri Odası Edirne Şubesi Başkan Vekili Prof.Dr. Yılmaz Çan, Yönetim Kurulu Sekreteri Birce Altay, Şube Yönetim Kurulu Üyesi Metin Özaydınlık, Şube Müdürü Gülru Topçu ve Şube Teknik Görevlisi Ramadan Korkmaz katıldı.


‘KONTROL YAPTIĞIMIZ BÖLGELERDEKİ ASANSÖRLERDE KAZA YAŞANMADI’
Makina Mühendisleri Odası’nın asansör kontrol hizmetlerinde TÜRKAK tarafından akredite edilmiş A tipi muayene kuruluşu olduğunu belirten Şube Sekreteri Altay, “Şubemiz teknik hizmetlerini bağlı olunan yönetmeliklere göre yılda bir kez eksiksiz yerine getirmekle yükümlüdür. Teknik gereklere, kontrol kriterlerine göre gerçekleştirdiği hizmetlerde ihmal, istismar, haksız yarar gözetme veya ön ayak olma gibi çirkin varsayımlar düşünülemez. Odamız ve şubemiz verdiği hizmetlerde birey ve toplum güvenliğine öncelikle önem vermektedir. Edirne Şubemizin etkinlik alanı olan Trakya’da odamızın sözleşmesi olduğu, kontrol yaptığı bölgelerdeki asansörlerde herhangi bir kaza yaşanmamıştır. Son dönemdeki öğrenci yurtlarında meydana gelen asansör kazaları göstermektedir ki; yeni ruhsat almış veya eski ruhsat almış demeden, güncellenen kriterler doğrultusunda MMO kontrol süreçlerini layıkıyla yerine getirmektedir” diye konuştu.


‘BAKIM FİRMALARININ HİZMET KALİTESİ ODANIN HEDEF OLMASINA NEDEN OLUYOR’
Yeni asansörlerde kırmızı etiket alacak kadar uygunsuzluk tespit edilmesinin MMO’nun dışında olan, sektörün ve bina yapıcılarının neden olduğu bir durum olduğunu dile getiren Altay, “Daha önce yeşil veya mavi etiket almış bir asansör, bakanlık tarafından sürekli geliştirilen yönetmelik değişikliği kapsamında ve bunlara bağlı kontrol kriterlerindeki zincirleme değişimler nedeniyle kırmızıya düşebilmektedir. Ayrıca yıllık kontrollerde arıza, yıpranma ve yorulma sonucu güvenlik tehdidi oluşturan maddelerin olumsuzluğu durumunda etiket kırmızıya düşebilmektedir. Odamızın bakım firmalarının gerçekleştirdiği bakım hizmetlerini kontrol etme yetkisi yoktur. Ancak yükümlülüğümüz gereği yaptığımız yıllık kontrol hizmetinde aynı zamanda bakım firmalarının yaptığı aylık bakımlardaki hizmet kalitesi de ortaya çıkmaktadır. Bakım firmaları ise acil güvenliği tehdit etmeyen, ancak ülke ekonomisinin bozulduğu bu ekonomik koşullarda maliyet ve harcama gerektiren işlemler için ‘periyodik kontrolde ortaya çıksın, biz de ona dayanarak bu tadilatı yapalım’ yoluna gittiklerinden, görevini gerektiği ve sorumlu olduğu biçimde yapmak zorunda olan Makina Mühendisleri Odası sürekli yöneticilerin hedefi olmaktadır” dedi.


‘HER TÜRLÜ YAPICI ELEŞTİRİYE AÇIĞIZ’
Kişi ve kurum çıkarı amaçlı her türlü gerçek dışı eleştiriyi reddettiklerini söyleyen Altay, “Yapıcı ve halkımızın güvenliği, insan can güvenliği ile ilgili her türlü eleştiriye açığız. Eksik ve iyileştirme anlamında neyi tespit eder, ne eleştiri alırsak en kısa sürede gidermek için çalışmalarımızı yaparız. Makina Mühendisleri Odası Edirne Şubesi olarak teknik gerçek ve doğrulara dayanan, mühendislik disiplinin gerektirdiği ilke ve uygulamalardan sapma göstermeden, görev sorumluluk çizgimizde hizmetlerimizi sürdürüyoruz, sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.


‘ODANIN KONTROLÜNDEKİ HİÇBİR ASANSÖRDE ÖLÜMLÜ KAZA YAŞANMADI’
MMO Edirne Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Metin Özaydınlık da, Türkiye genelinde odanın kontrolünde olan hiçbir asansörde bugüne kadar ölümlü kazanın yaşanmadığına dikkat çekti. Özaydınlık, “Türkiye genelinde Makina Mühendisleri Odası’nın kontrolünde olan asansörlerde bugüne kadar ölümlü kaza olmadı. İşimizi gereği ve ciddiyetiyle yaptığımız için, mühendislik hizmeti vererek, masa başında değil. Arkadaşlarımızın hepsi kuyuya girerek, asansörün üstüne çıkarak kontrol yapıyor. Hiçbir asansör görülmeden rapor hazırlanmıyor. Bundan dolayı odamızın yaptığı işlerde herhangi bir ölümlü kaza yaşanmıyor. Çok titiz davranıyoruz, insan canı için titiz davranmak zorundayız” şeklinde konuştu.


‘YASA VE YÖNETMELİKLERİN İŞLETİLMESİNDE EKSİKLİKLER VAR’
Şube Teknik Görevlisi Ramadan Korkmaz ise, söz konusu asansör kazalarında bina görevlisinin asli sorumlu olduğuna dikkat çekerek, “Bu kazaların olmaması için bina sorumluları asli sorumlu. Bina sorumluları asansörün güvenli şekilde işletilmesi için aylık bakımlarını yetkili bir servise ayda en az 1 kere olacak şekilde yaptırması gerekiyor. Bunun ardından da yıllık kontrolü bizim gibi A tipi muayene kuruluşu tarafından yapılıyor. Aslında kaza olmaması için yasalar ve yönetmelikler yeterince var ama işletilmesinde eksikliklerin olduğu çok açık” dedi.
‘EDİRNE’DE 141 ASANSÖR RİSK İÇERİYOR’
Edirne’de toplam 3 bin 118 asansörün 2023 yılında 3 bin 14’ünün muayene edildiğini, bunlardan 141’inin tehlikeli anlamına gelen kırmızı etiketli olduğunu kaydeden Korkmaz, “Edirne’de tespit edilmiş 3118 tane asansör var, biz bunların 2023 yılında 2849 adedinin yıllık periyodik kontrolünü gerçekleş-tirdik, 165 adet de yeni binaya ilk periyodik kontrol yaptık. Kalan asansörler ya kapalı, ya da arızalı. İşletilmesi durmuş ya da yetkili bir servis tarafından bakım servisi verilmeyen asansörler. 2023 itibariyle de 141 asansör mühürlenecek statüsünde. Yani şu anda 141 adedi kırmızı etiketli olup takip muayenesi yapıldığı halde iyileştirilmemiş, risk içeriyor” diye konuştu.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    SON DAKİKA HABERLERİ