DOLAR 28,9246 -0.01%
EURO 31,1440 -0.01%
ALTIN 1.883,310,00
BIST 7.962,343,14%
BITCOIN 12667480,03%
Edirne

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

226 okunma

Edirne Üniversite dostu kent

Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı (ÜNİAR) tarafından 2017 yılından bu yana yapılan 'Öğrenci Dostu Üniversite Şehirleri 2023 Araştırması'nın sonuçlarına göre Edirne altıncı sırada yer aldı…

ABONE OL
16 Kasım 2023 18:25
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı (ÜNİAR) tarafından 2017 yılından bu yana yapılan ‘Öğrenci Dostu Üniversite Şehirleri 2023 Araştırması’nın sonuçlarına göre Edirne altıncı sırada yer aldı. Üniversite öğrenci başkentleri sıralamasında ilk üçte Eskişehir, Ankara ve Çanakkale bulunuyor. Edirne’nin altıncı sırada yer bulduğu araştırmada Muğla, Antalya, Edirne, Samsun, İstanbul (Asya), Manisa öğrencilerden yüksek not aldı.
‘Öğrenci Dostu Üniversite Şehirleri Araştırması’ bu yıl depremin etkilediği 11 il hariç 70 ilde üniversite öğrenimi gören 40 bin öğrenci ile gerçekleştirildi. Araştırmada şehirler, öğrencilerin memnuniyet derecelerine göre sıralandı. Bu yapılırken de öğrencilere üniversite yaşamını sürdürdükleri kentlerin ulaşım, sağlık, eğlence, spor, gezi, sosyal, sanatsal ve kültürel imkanları soruldu. Ayrıca yaşanılan kentte halkın üniversite öğrencilerine karşı genel tutumu ve esnafla ilişkiler de değerlendirme kriterleri arasında yer aldı.
ŞEHİRLERE ‘ÜNİVERSİTE NOTU’… ESKİŞEHİR YİNE BİRİNCİ
Öğrencilerin üniversite yaşamını sürdürdükleri kentler hakkında verdikleri bilgiler ışığında üniversite kentleri en yüksek 100 en düşük ise 10 puan olmak üzere sıralandı. Kentler puanları doğrultusunda öğrencilerden A+, A, B, C, D ve FF notlarını aldı. 2021 yılı hariç altı yıldır tekrarlanan araştırmada Eskişehir yine öğrencilerin en gözde şehri oldu. Altı yıldır ilk sırayı kaptırmayan Eskişehir, öğrencilerden bu yıl da A+ notu aldı. Eskişehir’i sırasıyla Ankara, Çanakkale, Aydın ve Muğla takip etti.
ÖĞRENCİLER 27 ŞEHİRDEN MEMNUN, İSTANBUL GERİLİYOR
Araştırmanın sonuçlara göre öğrenciler, Türkiye’de 27 kentte üniversite öğrenimi görmekten memnunken, 38 kentte ise memnun ve mutlu değil. Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı Koordinatörü Prof. Dr. Engin Karadağ, Eskişehir’in her yıl birinci çıkmasının altında birkaç neden olduğunu belirterek bu nedenleri şöyle sıraladı.
“Eskişehir’den Türkiye’nin birçok yerine ulaşım çok kolay sağlanabiliyor. Şehir içi ulaşımı da öğrenciler tarafından kolay ve rahat bulunuyor. Eskişehir halkı da diğer şehirlere oranla öğrencilerle yaşamaya çok alışık. Bu sebeple öğrencilere karşı oldukça ılımlı bir tutumları var. Şehirde öğrenciler için birçok etkinlik ve aktivite bulunuyor.
Geçtiğimiz yılla kıyasladığımızda en önemli değişiklik memnuniyet sıralamasında İstanbul’un 6’ncı sıradan altlara düşmesi. Diğer yandan küçük şehirlerdeki yerel yönetimler birçok sosyo-kültürel etkinliği öğrencilerin olmadığı yaz aylarında yapıyor. Bu da o şehirlerin öğrenci bakış açısını olumsuz etkiliyor.”

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ