DOLAR 33,0557 0.75%
EURO 35,9950 1.08%
ALTIN 2.523,05-0,22
BIST 10.986,74-0,04%
BITCOIN 2118227-2,98%
Edirne
22°

KAPALI

17:12

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

211 okunma

Edirne Belediyesi ‘hafriyat’ takibinde!

Edirne Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü yetkilileri, inşaat faaliyetlerinin hızlanması nedeniyle artan izinsiz ve usulsüz hafriyat döküntülerine yönelik denetimlerini sıklaştırdı.

ABONE OL
12 Haziran 2024 13:15
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü yetkilileri, inşaat faaliyetlerinin hızlanması nedeniyle artan izinsiz ve usulsüz hafriyat döküntülerine yönelik denetimlerini sıklaştırdı. Yetkililer, depolama sahası dışında dökülen hafriyatlar için cezai işlem uygulanacağını belirtti. Ayrıca, vatandaşların ALO 153 üzerinden usulsüz hafriyat/inşaat döküntüleri hakkında ihbarda bulunmalarını hatırlattı.
Edirne Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü ekipleri hafriyat atıkları konusunda denetimlerini sıklaştırdı.


Yapılan denetim ve kontrollerde karşılaşılacak olumsuzlukların önüne geçilmesi için yetkililer; kanun ve yönetmeliklere karşı firma, işletme ve vatandaşların daha dikkatli olmaları gerektiği hususunda uyarlarda bulundular. Gelecek nesillere daha güzel, yeşil bir Edirne bırakmanın bu günlerde yapılan dikkate bağlı olduğunu ifade eden yetkililer, vatandaşların bu tür şikâyetlerinde ALO 153 hattını aramalarını istedi.


Yetkililer, konuyla ilgili yaptığı açıklamalarında şu ifadeleri kullandı;
“Yaz döneminin başlaması ve inşaat/şantiye faaliyetlerinin hızlanması neticesinde Edirne Kent Merkezinde muhtelif yeşil alan ve boş arazi parçalarında izinsiz ve usulsüz olarak hafriyat, inşaat yıkıntı atıkları dökülmeye başlandığı gözlemlenmiştir. Özellikle sabah veya akşam geç vakitlerde yapılan bu kaçak dökümler Edirne Kent Merkezinde hoş olmayan görüntüler meydana getirmekle beraber doğamızı kirleterek vatandaşlarımızın konforlu yaşamlarını etkilemektedir.
2872 sayılı Çevre Kanunu, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu ve Hafriyat Toprağı, İnşaat ve Yıkıntı Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü yetkilileri tarafından denetimler devam etmektedir. Hafriyat Toprağı, İnşaat ve Yıkıntı Atıklarının Kontrolü Yönetmeliğinin ilgili maddesinde de ‘Hafriyat toprağı ile inşaat/yıkıntı atıklarının, üretici ve taşıyanları tarafından belediyelerin veya mahallin en büyük mülki amirinin gösterdiği ve izin verdiği geri kazanım ve depolama tesisleri dışında denizlere, göllere, akarsulara veya herhangi bir yere dökülmesi ve dolgu yapılması yasaktır’ şeklinde ifade edilmektedir.


Faaliyetleri sonucu hafriyat toprağı ve inşaat/yıkıntı atıklarının üretimine neden olacak özel veya resmi kişi, kurum ve kuruluşlar; bu atıkların üretilmesinden önce Belediyemize başvurarak gerekli izinleri almak, atıklarını bu Yönetmelikte belirtilen usul ve esaslara göre Belediyemizin belirlediği depolama sahasına taşınmasını sağlamakla yükümlüdürler.
Belediyemizin belirlediği Edirne İli, Merkez ilçesi, Yeniimaret Mahallesi, Kemerler Mevkiinde bulunan depolama alanına inşaat ve hafriyat atıklarının dökülmesi esastır. Bununla ilgili işlemler Edirne Belediye Başkanlığı İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü’nün koordinasyonunda Hafriyat Toprağı, İnşaat ve Yıkıntı Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği’nin 23’üncü maddede belirtilen esaslara göre Hafriyat Atığı Taşıma ve Kabul Belgesi düzenlenerek sürdürülmektedir.
Yapılan denetimlerde Belediyemizin belirlediği depolama alanı dışında hafriyat toprağı ile inşaat/yıkıntı atıklarını bu yönetmelikte belirtilen esaslara aykırı olarak çevre kirliliğine neden olacak şekilde alıcı ortama verdiği tespit edilen üretici, taşıyıcı ve depolayanlar hakkında aynı yönetmeliğin 46’ncı maddesinde de belirtilen cezai işlemler uygulanacaktır. Ayrıca tespit edilen eksiklikler veya kirlilik tebliğ edilen süreler içinde giderilmezse mevzuat gereği bu atıkların toplanması, taşınması ve bertarafı maliyeti ilgililerden peşin olarak tahsil edilmektedir.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    SON DAKİKA HABERLERİ