DOLAR 32,4820 0.06%
EURO 34,7285 0.47%
ALTIN 2.478,86-0,29
BIST 9.530,47-0,18%
BITCOIN 2003621-1,89%
Edirne
21°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

215 okunma

Duygularına hakim olamadı

KESK Edirne il temsilciliğine bağlı sendikalarca, 6 Şubat depremlerinin 1'inci yılı dolayısıyla düzenlenen etkinlikte, deprem sürecinde bölgede gönüllü olarak görev yapan SES Edirne Şube Başkanı Filiz Çakar, duygularına hakim olamayarak açıklamayı okuyamadı...

ABONE OL
6 Şubat 2024 19:15
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Olgay GÜLER
KESK Edirne il temsilciliğine bağlı sendikalarca, 6 Şubat depremlerinin 1’inci yılı dolayısıyla yapılan düzenlenen etkinlikte, deprem sürecinde bölgede gönüllü olarak görev yapan SES Edirne Şube Başkanı Filiz Çakar, duygularına hakim olamayarak açıklamayı okuyamadı.
KESK’e bağlı Edirne’deki sendikalar, 6 Şubat depreminin 1’inci yıldönümü dolayısıyla basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamayı SES Edirne Şube Başkanı Filiz Çakar okudu. 6 Şubat depremleri sonrası bölgede gönüllü olarak görev yapan Çakar, açıklamada duygulanarak okumaya devam edemedi. Çakar’ın yerine açıklamayı BES Edirne Şube Başkanı Emre Sarı okudu.


‘NE ACIMIZ NE DE ÖFKEMİZ DİNDİ’
Sarı açıklamada, 1 yıl önce ülkenin yüreğine kor bir ateş düştüğünü belirtti. Sarı, “Sadece Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Malatya, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Kilis, Elâzığ ve Diyarbakır değil, hepimiz derin bir acıyla sarsıldık, yıkıldık. Şaibeli resmi rakamlara göre 53 binin, gerçekçi rakamlara göre ise 100 binin üzerinde canımız 6 Şubat depremi ile aramızdan koparıldı. Başta yıkımın yaşandığı 11 kentimizde yaşayanlar olmak üzere kimimiz eşini, annesini, babasını, kimimiz çocuklarını, yakınlarını, dostlarını kaybetti.
Yaşadığımız felaketi anlatmaya sözcüklerin yetmediği günler, aylar yaşadık. Haftalarca ‘Ben iyiyim ama’ diye başlayıp gerisi boğazımızda düğümlenen cümleler kurduk. Hepimizin yüreği yandı. Bir yıldır adeta yüreğimize saplanan onlarca kara saplı bıçakla yaşıyoruz. Aradan bir yıl geçse de ne yasımız bitti. Ne acımız ne de öfkemiz dindi” dedi.


‘DEPREMİN ASIL SORUMLULARI HUKUKSUZLUKTAN BESLENENLERDİR’
Yaşanan yıkımın sebebinin tek başına deprem ya da binalar olmadığını kaydeden Sarı, “Bu büyük yıkımın tek sorumluluğu sadece kâr hırsıyla başı dönen, yaşadığı her karışı ranta çevirmeye çalışan müteahhitlere de yıkılamaz. Çünkü asıl sorumlu bu hırsı besleyen, büyütenlerdir. Denetim yapmaktan, etkili yaptırımlar uygulamaktan, süreçleri kurallara uygun yürütmekten aciz bir hukuk sistemi inşa eden ve bu sistemi her gün yeniden yeniden üreten, hukuksuzluktan beslenen köhne düzenin sahipleridir. Doğru kuralı koysa dahi imar afları gibi garabetlerle bunu bile işlemez hale getirenlerdir. 6 Şubat depremi ile yaşadığımız yıkımın sorumlusu bırakalım olası deprem riskine karşı önlem almayı, doğal afetin göz göre göre büyük bir felakete dönüşmesine neden olacak politika ve uygulamaları hayata geçirmekten dahi geri durmayanlardır. Kısacası 6 Şubat depremi ile yaşadığımız yıkımın asıl sorumlusu insanı ve emeği değersizleştirmeyi bir varoluş şekline dönüştüren, bunu da tüm topluma dayatmaya devam edenlerdir” diye konuştu.
‘HALA TEK ÇİVİ ÇAKILMAYAN YERLER VAR’
Aradan bir değil, yüz yıl da geçse yaşanan acıları, bu acıları reva görenleri unutmayacaklarını da dile getiren Sarı, ” KESK’e bağlı sendikaların üyeleri olarak 6 Şubat depremi başta olmak üzere bugüne kadar yaşadığımız depremlerde hayatını kaybeden tüm yurttaşlarımızı özlemle anıyor, yakınlarını kaybedenlere bir kez daha başsağlığı diliyoruz.Ve buradan bir kez daha iktidara sesleniyoruz.Depremden sonra ‘Milli Dayanışma Paketi’ çıkardınız. Halktan alınan KDV, ÖTV. Motorlu Taşıtlar Vergisi gibi vergiler fahiş oranda artırdınız. Yetmedi, 2023 Temmuz’unda 762 milyar lirası depremle ilgili harcamalara ayrılmak üzere 1 Trilyon 120 milyarlık ek bütçe yaptınız. Bu da yetmedi. 2024 bütçesinde yine halktan, çalışanlardan alınan vergiler bir yıl öncesine göre ikiye katladınız. Ama aradan geçen bir yıla rağmen deprem bölgesinde hala tek bir çivinin çakılmadığı, molozların dahi kaldırılmadığı yerler var. İşsizlik, kayıt dışı çalışma, sömürü diz boyu” şeklinde konuştu.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    SON DAKİKA HABERLERİ