DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BIST 10.643,583,14%
BITCOIN 21563732,19%
Edirne
17°

AZ BULUTLU

13:05

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

135 okunma

Doktorlardan ‘şiddet’ çığlığı!

Edirne Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Seher Çimen, ülke genelinde artan şiddet ikliminin, doktorların sadece çalışma koşullarını bozmakla kalmadığını, can güvenliğini de ciddi oranda tehdit eder hale geldiğini söyledi… Etkili, caydırıcı bir sağlıkta şiddet yasasının çıkması gerekliliğinin altını çizen Dr. Seher Çimen, "Ülkemizde birçok bölgede, belirli branşlara ait hiç uzman doktor kalmamıştır. Hastalar yüzlerce kilometre uzaklıktaki büyük şehirlere gitmek zorunda kalmaktadır. Hal böyleyken, sağlıkta şiddete karşı daha etkili ve caydırıcı önlemler almadan geçirdiğimiz her gün, onlarca hekim yurt dışına göç etmektedir" dedi…

ABONE OL
17 Nisan 2024 17:40
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Olgay GÜLER
Edirne Tabip Odası’nda, kentteki sivil toplum kuruluşlarının da katılımıyla sağlıkta şiddet konulu basın açıklaması gerçek-leştirildi.
Odanın Şükrü Paşa Mahallesi’ndeki lokal binasında gerçekleştirilen açıklamaya Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun, yönetim kurulu üyeleri, kentteki sağlık alanında hizmet veren sivil toplum kuruluşları destek verdi. Basın açıklamasını Edirne Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Seher Çimen okudu.


‘BAKANLIK BEYAZ KOD RAKAMLARINI ARTIK PAYLAŞMIYOR’
Dr. Çimen, uzun yıllardır sağlıkta şiddet vakasına rastlanmayan Edirne’de, son dört ayda iki ayrı sağlıkta şiddet davası görüldüğüne dikkat çekip, “Sonuncusu, yirmili yaşlarında genç bir kadına, bir asistan hekime görevi başında canice saldırılması olayıdır. Geçen ay ikinci duruşması görülen davada saldırgan, tutuksuz yargılanmak üzere salıverilmiştir, hayatına kaldığı yerden devam etmektedir, hatta ihtiyaç olması halinde hastaneye gidip sağlık hizmeti alma hakkını kullanacaktır. Fakat genç meslektaşımız, yaşadığı bu olay nedeniyle mesleğini bırakma noktasına gelmiştir. Aldığı darbeler sonucu görme yetisinde kalıcı hasar oluşma ihtimali doğmuştur ve yaşadığı travmanın etkisini her gün hissetmektedir. Üstüne üstlük, salıverilen saldırgan, sosyal medya üzerinden kendisine tehdit mesajları atmaya ve şiddet uygulamaya devam etmiştir. Bu örnek maalesef münferit değildir. Beyaz kod uygulamasının başladığı günden bu güne yapılan 23 bin 86 beyaz kod çağrısından sadece bir tanesidir. Üstelik bu rakama son iki yılın beyaz kod çağrıları dahil değildir. Zira, Sağlık Bakanlığı, mahkeme kararına rağmen, her yıl katlanarak artan beyaz kod verilerini son iki yıldır kamuoyuyla paylaşmamaktadır” dedi.
‘HEKİMLER HALA ÖLMEYE DEVAM EDİYOR’
Göğüs cerrahı Dr. Ersin Arslan’ın görev başında kalbinden bıçaklanarak öldürülüşünün 12. yıl dönümü olduğunu hatırlatan Çimen, “Bugün, hekimler her gün 100’den fazla şiddet vakasıyla karşılaşmaktadır. Hekimlerin yüzde 87’si hasta ya da yakını tarafından en az bir kere şiddete uğramıştır. Yüzde 59’u sadece son bir yıl içinde şiddete uğramıştır. Yüzde 91’i güvenli bir çalışma ortamına sahip olmadığını düşünmektedir. Bugün hala; hastanelere silahla girilebiliyor. Sağlık bakanı bütçe görüşmeleri sırasında yurt dışına göç eden hekimlerin bunu para için yaptıklarını ima edip, hekimleri hedef haline getirebiliyor. Şiddet uygulayanlara hiçbir caydırıcı ceza verilmediği gibi bu kişiler, televizyon ekranlarında göğüslerini kabartarak hekim dövmekle övünebiliyor. Cumhurbaşkanı, çareyi göç etmekte bulan hekimlere “Giderlerse gitsinler” diyebiliyor. Ve bugün hala, hekimler ölmeye devam ediyor. Artık yeter” diye konuştu.
‘ARTAN ŞİDDET İKLİMİ CAN GÜVENLİĞİMİZİ TEHDİT EDİYOR’
Etkili, caydırıcı bir sağlıkta şiddet yasasının çıkması gerekliliğinin altını çizen Dr. Seher Çimen, “Hekimler ve sağlık çalışanları güvenli ve çalışma barışının korunduğu çalışma ortamlarına sahip değillerdir. Ülkede artan şiddet iklimi, bizlerin sadece çalışma koşullarını bozmakla kalmamış, maalesef can güvenliğimizi de ciddi oranda tehdit eder hale gelmiştir. Her anlamıyla tıkanan sağlık sisteminin tüm sorumluluğu hekimlerin ve sağlık çalışanlarının omuzlarına yıkılmakta, bu durum bizlerin hedef olmasına neden olmakta, sağlık alanında yürütülen politikalar bizlere, şiddet, ölüm, çaresizlik, umutsuzluk olarak geri dönmektedir” şeklinde konuştu.
‘BELİRLİ BRANŞLARDA HİÇ UZMAN DOKTOR KALMADI’
Sadece 2023 yılında yurt dışında hekimlik yapmak için iyi hal belgesi başvurusu yapan hekim sayısının 3025 olduğunu ve bu sayı her yıl arttığını da kaydeden Çimen, “Özellikle Avrupa ülkeleri yetişmiş insan kalitemizin farkındadır ve artık belli ülkelerde doktorlar için dil şartı bile aranmamaktadır. Sonuçta zaten niteliksel olarak önemli bir kayıp yaşayan sağlık sistemi, bu istifalar ve göçler sonucunda, niceliksel olarak da kayba uğramaktadır. Ülkemizde birçok bölgede, belirli branşlara ait hiç uzman doktor kalmamıştır. Hastalar yüzlerce kilometre uzaklıktaki büyük şehirlere gitmek zorunda kalmaktadır. Hal böyleyken, sağlıkta şiddete karşı daha etkili ve caydırıcı önlemler almadan geçirdiğimiz her gün, onlarca hekim yurt dışına göç etmekte; vatandaşlarımızın sağlıklı yaşama ve eşit-nitelikli bir sağlık hizmetine erişim hakkı, sağlık çalışanlarının çalışma barışı ve çalışma özgürlüğü, iş yeri dokunulmazlığı ve kamu düzeni daha da bozulmaktadır” ifadelerini kullandı.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    SON DAKİKA HABERLERİ