DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BIST 11.156,200,15%
BITCOIN 22245560,12%
Edirne
35°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

238 okunma

Demir Atlı Adam’dan ‘bisiklet yolu’ tavsiyesi

Bisikletiyle 2012 yılında başladığı dünya turunda 68 ülke gezip 122 bin kilometre yol kat eden 'Demir Atlı Adam' lakaplı Gürkan Genç, Türkiye'deki bisiklet yollarının ülkenin kendi kültürü ve dinamiğine göre inşa edilmesi gerektiğini belirtti… Genç, "Muhteşem yolları ülkemizde inşa edebiliriz, yerimiz var, sadece biz bu yolları Avrupa'dan almayalım. Çünkü Avrupa kendi eğitim ve kültürüne göre bu yolları yapıyor. Biz kendi kültürümüze, kendi dinamiklerimize göre bisiklet yollarını inşa etmeliyiz" dedi…

ABONE OL
15 Kasım 2023 17:32
0

BEĞENDİM

ABONE OL


Olgay GÜLER
Bisikletiyle 2012 yılında başladığı dünya turunda 68 ülke gezip 122 bin kilometre yol kat eden ‘Demir Atlı Adam’ lakaplı Gürkan Genç, Türkiye’deki bisiklet yollarının ülkenin kendi kültürü ve dinamiğine göre inşa edilmesi gerektiğini belirtti.
Türkiye’den 2010 yılında ipek yolunu kullanarak bisikletle Japonya’ya giden ilk isim olan ve bu nedenle ‘Demir Atlı Adam’ lakabıyla anılan Gürkan Genç, 2012’de başladığı dünya turunda 11 yılda 122 bin kilometre yol kat edip 68 ülkeyi gezdi. Amerika Birleşik Devletleri vizesi almak için Türkiye’ye dönen Genç, Edirne ziyaretinde Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nde üniversiteli gençlerle buluşup, deneyimlerini paylaştı.


‘TUR 4-5 YIL DAHA DEVAM EDECEK’
Kongre merkezinde, gezdiği ülkelerde çekilen fotoğraflarının bulunduğu sergiyi de açan Genç, üniversitelilerle yol hikayelerini paylaştı. 2012’de çıktığı dünya turu kapsamında Avrupa’nın tamamını, Afrika’nın bir çok ülkesini, Ortadoğu’yu, Güney Amerika ve Orta Amerika’yı gezdiğini anlatan Genç, “2023 yılına kadar Türkiye’ye dönmeden Avrupa’nın tamamını, Afrika’nın bir çok ülkesini, Ortadoğu’yu, Güney Amerika ve Orta Amerika’yı seyahat ederek bisikletle dünya turuma devam ediyorum. Amerika Birleşik Devletleri vizesini almak için Türkiye’ye geldim, şu anda o yüzden ülkemizde bulunmaktayım. Vizelerimi aldım, bu yılın sonunda, 30 Aralık 2023’te tekrar geri dönüp, önümüzdeki 4 sene daha Meksika, Kuzey Amerika, Avustralya ve Güney Asya olmak üzere 4 veya 5 sene daha bisikletle dünya turuma devam edeceğim, inşallah kazasız, belasız bu turu bitirip ülkeme geleceğim” dedi.


‘TÜRKİYE’DE BİSİKLET FARKINDALIĞI ARTIYOR’
Gezdiği ülkeler arasında, bisiklet kültürüne sahip 28 farklı ülke gördüğünü anlatan Genç, “68 ülkeyi bisikletle gezdiğiniz zaman 4 farklı kıtada bisiklet kültürüne sahip ülkeler olduğunu görüyorsunuz. Bunun sayısı da 28 ülke. Yani bisikleti kullanıyorlar, onunla ilgili yasalar çıkartmışlar, kurallar çıkartmışlar. Sayı o kadar fazla değil aslında baktığınızda 68 ülke içerisinde. Türkiye bu konuda daha yeni yeni adımlar atıyor. Ülkemizin 100’üncü yılındayız, Cumhuriyetin 100’üncü yılındayız. Bu işleri, kültürü ve eğitimi 100 sene önce yapmış toplumlarla Türkiye’deki bisiklet kültürünü henüz karşılaştırmamamız gerekiyor. Çünkü olayın daha başındayız ve zamana ihtiyacımız var. Türkiye’de son yıllarda bisiklet kullanımı artıyor, bu güzel bir şey farkındalık artıyor. Üniversitelerimiz içerisindeki topluluk sayısı artıyor, öğrencilerin bisiklete kullanım alışkanlıkları artıyor, tur bisikletçiliği artıyor. Bunlar yavaş yavaş artıyor ama o farklılıkların olmasının sebebi biz daha bu işlere yeni başladık. Ben inanıyorum ki önümüzdeki 10 sene içerisinde bisiklet kullanımı, bisiklet kültürüyle alakalı olacak kanun ve kurallar ve yolları artacaktır ülkemizde” diye konuştu.


‘TÜRKİYE’NİN KENDİ KÜLTÜRÜ VE DİNAMİĞİNE GÖRE BİSİKLET YOLU YAPMASI GEREK’
Türkiye’deki bisiklet yolu çalışmalarında hız kazanıldığını fakat bu konuda ülkenin kendi kültürü ve dinamiğine göre yollar inşa edilmesi gerektiğini ifade eden Genç, “Türkiye genelinde bisiklet yolu çalışmalarında hız kazanılmış bir durum var. Ben bu konuda 13 senede dünyada gördüğüm bütün uygulamaları deneyimlemiş, yollarını fotoğraflamış, eksiklerini görmüş birisiyim. Gezerken gözlemleyerek, tecrübe ederek o yollarda pedal çevirmiş birisiyim. Bu önemli bir deneyim, çünkü eksi ve artılarını yaşayarak görüyorsunuz. Hepsinin bir araya gelebileceği muhteşem yolları ülkemizde inşa edebiliriz, yerimiz var, sadece biz bu yolları Avrupa’dan almayalım. Çünkü Avrupa kendi eğitim ve kültürüne göre bu yolları yapıyor. Biz kendi kültürümüze, kendi dinamiklerimize göre bisiklet yollarını inşa etmeliyiz. Mavi boyalı değil, yolun sağında değil başka çözümler var bunun için” şeklinde konuştu.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    SON DAKİKA HABERLERİ