DOLAR 31,0755 0.03%
EURO 33,6646 0.04%
ALTIN 2.033,930,08
BIST 9.374,200,29%
BITCOIN 16068821,21%
Edirne
14°

KAPALI

06:14

İMSAK'A KALAN SÜRE

824 okunma

Belediye’ye ‘sokak hayvanları’ sorusu

Bir El Bin Nefes Derneği Başkanı Yağmur Islattı, Edirne'de bir çok bölgeden sokak hayvanlarını toplatıldığına dair ihbar aldıklarını belirtip, "Bu bağlamda Edirne Belediye'sinden yapılan toplamaların usule uygun olup olmadığının ve sokaklarımızın bir parçası olan hayvanlarımızın ne zaman ait oldukları bölgelerine geri bırakılacağının kamuoyu ile şeffaf bir şekilde paylaşılmasını talep ediyoruz" dedi…

ABONE OL
14 Ocak 2024 17:50
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Olgay GÜLER
Bir El Bin Nefes Derneği Başkanı Yağmur Islattı, Edirne’de bir çok bölgeden sokak hayvanlarını toplatıldığına dair ihbar aldıklarını belirtip, konu hakkında basın açıklaması yayınladı.
Dernek tarafından yayınlanan açıklamada, kentte son dönemde bir çok bölgeden sokak hayvanlarının toplatıldığına dair ihbar alındığını belirtilerek, Edirne Belediyesi’ne bu işlemlerin usulüne uygun olup olmadığı sorusu yöneltildi. Dernek Başkanı Yağmur Islattı, konu hakkında yaptığı açıklamada, belediye başkan adaylarına da seslenip oylarını sokak hayvanlarının yaşam hakkını savunanlardan yana kullanacaklarını dile getirdi.


‘TOPLAMALAR USULE UYGUN MU?’
Islattı açıklamada, 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve Uygulama Yönetmeliği’ni hatırlatarak, “Ülkemiz genelinde sokak hayvanları aleyhine uzun zamandır yapılmakta olan kirli propagandanın bir sonucu olarak; şehrimizde bir çok bölgeden sokak köpeklerinin toplandığına dair ihbarlar almaktayız. 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’na ve Uygulama Yönetmeliği’ne göre sokakta yaşayan canlarımızın bakımından ve rehabilitasyon sürecinden yerel yönetimler açıkça sorumludur. Aynı kanuna göre belediyeler; bakımı, rehabilitasyonu ve kısırlaştırılması yapılmış bir sokak hayvanını “aldığı yere geri bırakmak” zorundadır. Bu bağlamda Edirne Belediye’sinden yapılan toplamaların usule uygun olup olmadığının ve sokaklarımızın bir parçası olan hayvanlarımızın ne zaman ait oldukları bölgelerine geri bırakılacağının kamuoyu ile şeffaf bir şekilde paylaşılmasını talep ediyoruz” dedi.


‘OYUMUZ SOKAK CANLARINDAN YANADIR’
Yaklaşan yere seçimler nedeniyle, belediye başkan adaylarına da çağrıda bulunan Islattı, “Buradan tüm siyasi partilere de ayrıca çağrıda bulunuyoruz. Yerel seçimler yaklaşmakta. Edirne gibi bir şehirde de şu an bir oyun dahi seçimin kazanılmasındaki öneminin ne kadar büyük olduğunun farkındayız. Sokaklarımızın bir parçası olan canlarımızın oy hakkı olmayabilir ancak biz yaşam hakkı savunucuları olarak oylarımızı siyasi parti ayrımı gözetmeksizin yaşam hakkını savunanlardan yana kullanacağız. Dernek olarak tüm belediye başkan adaylarına kapımız açıktır. Ancak hiçbirimizin oyu çantada keklik değildir. Bugün sokaklarımızdan bu canlarımızı söküp almaya çalışan ya da seçilmesi durumunda canlarımızı barınaklara hapsetmeyi planlayanlar ile sandıkta mutlaka hesaplaşacağız. Oyumuz da gönlümüz de vicdanımız da sokak canlarından yanadır” diye konuştu.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    SON DAKİKA HABERLERİ