DOLAR 28,9208 0.08%
EURO 31,4850 -0.1%
ALTIN 1.924,021,84
BIST 8.026,270,98%
BITCOIN 11411791,66%
Edirne
19°

KAPALI

06:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

263 okunma

Baro’dan Yargıtay’a ‘AYM’ tepkisi!

Edirne Barosu yönetimi ve avukatları düzenledikleri basın açıklamasıyla, Türkiye İşçi Partisi'nden (TİP) Hatay Milletvekili seçilen Can Atalay'ın tutukluluğuyla ilgili Anayasa Mahkemesi (AYM) kararını tanımayan Yargıtay'a tepki gösterdi… Edirne Barosu Başkanvekili Aygün Ulubey Ergüden, Yargıtay 3'üncü Ceza Dairesi'nin kararıyla hukuk güvenliğinin ortadan kalktığını belirterek, "Bu karar hukuken kabul edilemez olmanın yanında hukuk güvenliğinin ortadan kalktığını göstermiştir. Bu karar, hukuka olan inancı telafisi imkansız şekilde zedelemiştir. Bu karar Türk hukukuna tarihi bir utanç olarak kazınmıştır ve unutulmayacaktır" dedi….

ABONE OL
10 Kasım 2023 17:39
0

BEĞENDİM

ABONE OL


Olgay GÜLER
Edirne Barosu yönetimi ve avukatları düzenledikleri basın açıklamasıyla, Türkiye İşçi Partisi’nden (TİP) Hatay Milletvekili seçilen Can Atalay’ın tutukluluğuyla ilgili Anayasa Mahkemesi kararını tanımayan Yargıtay’a tepki gösterdi.
Yargıda Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay krizi yaşanmaya devam ediyor. Yargıtay 3. Ceza Dairesi, 8 Kasım’da Can Atalay hakkında hak ihlali kararı veren Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu. Daire, AYM’nin “hak ihlali” kararına uyulmamasına hükmetti. Yargıtay’ın kararı, ülke genelinde büyük tepki topladı. Başta barolar olmak üzere siyasi partilerin de tepkisini çeken karara tepkiler sıcaklığını korurken, bir basın açıklaması da Edirne Barosu’ndan geldi. Baro yönetimi ve avukatlar, Baro Başkanlığı binası önünde toplanarak Yargıtay’a tepkilerini dile getirdi.


‘BU KARAR TÜRK HUKUKUNA TARİHİ BİR UTANÇ OLARAK KAZINMIŞTIR’
Baro adına basın açıklamasını okuyan Edirne Barosu Başkanvekili Aygün Ulubey Ergüden, Can Atalay’ın hukuki mücadelesini yakından takip ettiklerini söyledi. Ergüden, “Anayasa Mahkemesi’nin Hatay milletvekili Av. Can Atalay’ın seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı ile kişi hürriyeti ve güvenliği haklarının ihlal edildiğine dair verdiği karar ile başlayan süreç hukukun üstünlüğünü ve demokratik değerleri koruma adına önemli bir kilometre taşı olmuştur. Bu karar ile Anayasa Mahkemesi bağımsız ve tarafsız bir yargının gerekliliğini bir kez daha vurgulamış, insan haklarının her şeyin üzerinde tutulması için kılavuzluk etmiştir. Ancak: 08.11.2023 tarihinde Yargıtay 3. Ceza Dairesi, tüm hukuk camiası için şok etkisi yaratan Anayasa Mahkemesinin kararına uymama ve Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunulmasına yönelik kararını açıklamıştır. Bu karar hukuken kabul edilemez olmanın yanında hukuk güvenliğinin ortadan kalktığını göstermiştir. Bu karar, hukuka olan inancı telafisi imkansız şekilde zedelemiştir. Bu karar Türk hukukuna tarihi bir utanç olarak kazınmıştır ve unutulmayacaktır” dedi.
‘ADALETE OLAN İNANCIMIZI SARSMIŞTIR’
Anayasa’nın 153 üncü maddesinde geçen; ‘Anayasa Mahkemesi kararları yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını, gerçek ve tüzelkişileri bağlar’ kısma dikkat çeken Ergüden, “Bu hüküm bu kadar açıkken Yargıtay 3. Ceza Dairesinin Anayasa Mahkemesi kararını tanımayı reddetmesi, hukukun temel ilkelerine ve Anayasanın üstünlüğüne yönelik ciddi bir meydan okumadır. Yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığına, insanın temel hak ve özgürlüklerinin korunması ilkesine zarar veren bu tutum, demokratik bir hukuk devleti idealine ve en önemlisi neferleri olduğumuz adalete olan inancımızı sarsmıştır” diye konuştu.
‘KARAR ANAYASA’NIN ÜSTÜNLÜĞÜNE YAPILMIŞ SALDIRIDIR’
Anayasa Mahkemesinin aldığı kararların, sadece bireysel davalar olarak görülmemesi gerektiğine de vurgu yapan Ergüden, “Bu kararlar aynı zamanda insan haklarının güvencesidir. Ulusal ve uluslararası hukukun temel taşlarıdır. Bu çerçevede Anayasa Mahkemesi Anayasanın üstünlüğünü ve temel hakları koruma misyonu taşıyan kritik bir kurumdur. Tüm mahkemeler de, demokratik değerleri, hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını esas alarak yalnız adalete hizmet etmelidir. Yargıtay 3. Ceza Dairesinin, Anayasa Mahkemesi kararını hiçe sayan tutumu, Anayasanın üstünlüğüne ve Anayasal güvence altındaki tüm hak ve ilkelere yapılmış bir saldırı anlamına gelmektedir” ifadelerini kullandı.
‘BAŞKAN VE ÜYELER HAKKINDA DİSİPLİN SORUŞTURMASI AÇILMALI’
Anayasa Mahkemesinin aldığı kararın derhal yerine getirilmesi gerektiğinin de altını çizen Başkanvekili Ergüden, “Yargıtay 3. Ceza Dairesinin bu skandal tutumunu kınıyor ve Anayasa Mahkemesi kararına saygı göstererek uymakla mükellef olduğunu hatırlatıyoruz. Anayasa Mahkemesinin, insan hakları, hukukun üstünlüğü ve demokratik değerlerin korunması adına taşıdığını önemi bir kez daha hatırlatarak, meslek kanunumuzun bize yüklediği sorumluluk ile tüm yargı organlarını bu ilkelere bağlı kalarak görevlerini yerine getirmeye davet ediyoruz. Yargıtay Yüksek Disiplin Kurulu Başkanlığına; Yargıtay 3. Ceza Dairesi başkan ve üyeleri hakkında disiplin soruşturması açılması talebimizi ileteceğimizi ve sürecin takipçisi olacağımızı bildiriyor; Ve bugün 10 Kasım’da Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete uğurlamamızın üzerinden geçen 85 yılın ardından bizler, emanet aldığımız cumhuriyetin gereklerine uygun olarak insan haklarına, hukukun üstünlüğüne ve demokratik değerlere olan inancımızı yitirmeksizin, adaletin sağlanması için mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimizi kamuoyuna duyuruyoruz” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.