DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BIST 11.156,200,15%
BITCOIN 22239570,00%
Edirne
35°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

145 okunma

Balkanlar Edirne’de buluşuyor

Edirne Valiliği Balkan Şehirleri İş Birliği Edirne Platformu'nca düzenlenen 1. Uluslararası Balkan Sempozyumu 7-8 Mart 2024 tarihlerinde Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilecek… Sempozyuma Prof. Dr. İlber Ortaylı ile Türkiye'nin yanı sıra Balkan ülkelerinden akademisyenlerle Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Mehmet Kemal Bozay, Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı Fikrim Damka, Kosova eski Cumhurbaşkanı Fatmir Sejdiu ile Kuzey Makedonya eski Başbakanı Vlado Buchkovski de katılacak…

ABONE OL
1 Mart 2024 17:56
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Valiliği Balkan Şehirleri İş Birliği Edirne Platformu’nca düzenlenen 1. Uluslararası Balkan Sempozyumu 7-8 Mart 2024 tarihlerinde Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Sempozyuma Prof. Dr. İlber Ortaylı ile Türkiye’nin yanı sıra Balkan ülkelerinden akademisyenlerle Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Mehmet Kemal Bozay, Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı Fikrim Damka, Kosova eski Cumhurbaşkanı Fatmir Sejdiu ile Kuzey Makedonya eski Başbakanı Vlado Buchkovski de katılacak.
Balkan coğrafyasının zengin bilim, sanat, ekonomi ve kültür mirasını kalıcı dostluk ve iş birliği kapsamında dünden bugüne taşımak, bugünden de yarına aktarmak amacıyla kurulan Edirne Valiliği Balkan Şehirleri İş Birliği Edirne Platformu’nca bu amaç doğrultusunda; 7-8 Mart 2024 tarihinde Trakya Üniversitesi iş birliği ile içinde birçok etkinliğin yer aldığı ‘1. Uluslararası Balkan Sempozyumu’ düzenleniyor.
Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın konuşmacı olarak katılacağı sempozyuma, Türk akademisyenlerin yanısıra Arnavutluk, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Karadağ, Kosova, Kuzey Makedonya ve Sırbistan’dan akademisyenler katılacak, Balkanlar edebiyattan tarihe, musikiden mimariye, ekonomiden kültüre, sanattan spora olmak üzere birçok yönüyle ele alınıp tartışılaca.
Edirne Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre, Sempozyum onur konuğu olarak Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Mehmet Kemal Bozay, Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı Fikrim Damka, Kosova eski Cumhurbaşkanı Fatmir Sejdiu ile Kuzey Makedonya eski Başbakanı Vlado Buchkovski teşrif edecek.
Sempozyum kapsamında, Balkan ressamlarının ve Trakya Üniversitesi akademisyenlerinin katılacağı ‘Balkan Ressamlarının Fırçalarından Edirne’ isimli çalıştay düzenlenecek. 01 Mart 2024 tarihinde başlayacak olan çalıştay sonunda ortaya çıkan eserler, 7 Mart 2024 günü saat 09.30’da Balkan Kongre Merkezi Fuaye Salonu’nda açılacak sergi ile sanatseverlerle buluşacak. Fuaye salonunda ayrıca, Edirne’nin geleneksel el sanatları Aynalı Süpürge, Sepet Örücülüğü, Edirnekâri, Hüsn-i Hat, Mis Meyve Sabunu stantları açılacak.
Aynı gün, saat 20.00’de, Balkan Kongre Merkezi’nde Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk Dünyası Müzik ve Halk Dansları Topluluğu tarafından “Altay’dan Tuna’ya” konseri gerçekleştirilecek.
Edirne Valiliği’nin açıklamasında ayrıca, “1.Uluslararası Balkan Sempozyumu ve etkinliklerine tüm halkımız davetlidir” ifadesine de yer verildi.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    SON DAKİKA HABERLERİ