DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BIST 11.064,850,37%
BITCOIN 19412700,42%
Edirne
32°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

459 okunma

Artık ‘kararsız’ kışlar yaşanacak

İklim bilimciler, bu yıl tüm Türkiye'de ortalamaların 2,5 derece üzerinde bir kış mevsimi yaşadığımızı ifade ediyor…

ABONE OL
11 Mart 2024 16:29
3

BEĞENDİM

ABONE OL

İklim bilimciler, bu yıl tüm Türkiye’de ortalamaların 2,5 derece üzerinde bir kış mevsimi yaşadığımızı ifade ediyor. Ankara Üniversitesi’nden İklim Bilimci Prof. Dr. İhsan Çiçek, 2000’li yıllardan sonra dünyadaki belirgin ısınma eğilimine dikkat çekerek, neredeyse her yıl sıcaklık rekorlarının tekrarladığını kaydetti. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre; 2024 Şubat ayında sıcaklıklar ortalamanın 3,4 derece üzerinde gerçekleşirken, son 53 yılın en sıcak ikinci şubat ayı olarak kaydedildi. Prof. Dr. İhsan Çiçek, ocak ayının da 1972’den bu yana yaşanmış en sıcak ocak ayı olarak kayıtlara geçtiğini hatırlatarak şunları söyledi.
“Şubat ayı da en yüksek ikinci oldu. Türkiye’nin ve dünyanın sıcaklık gidişine baktığımızda, bu zaten Türkiye’deki koşulların dünya ile paralel geliştiğini gösteriyor. Zaten dünyaya da bakarsanız her yıl sıcaklık rekorları kırılıyor. 2023 yılı dünyanın en sıcak yıllarından biri oldu. Bu durum çok şaşılacak bir şey değil. Tüm dünyada iklim değişikliği nedeniyle sıcaklıklar artıyor. Türkiye de bunun etkilerini yaşıyor. Ama bu ‘artık hiç soğuk bir kış görmeyeceğiz, kar yağmayan kış görmeyeceğiz’ demek değil. Kararsız kış koşulları yaşayacağız.”
‘YAZA KADAR SICAKLIK HEP NORMALİN ÜZERİNDE’
Türkiye’nin ortalama sıcaklığının 2,9’dan 5,9 dereceye çıktığını bildiren Prof. Dr. Çiçek, “Doğu Anadolu’ya bakıyorsunuz ki Türkiye’de en soğuk yerinde, eksi 4,7 derece olan ortalama sıcaklık ocak ayında eksi 0.2’ye gelmiş. Tüm Türkiye’de 2,5 derece civarında ortalamaların üzerinde bir kış mevsimi yaşadık. Olumsuzluk olarak baktığımızda, kışı yaşamadığımız bir yıl oldu. Bu yılın sevindirici tarafı bana göre, Türkiye’de zaten öngörüler, yapılan uzun vadeli tahminler kış aylarının ortalamalar üzerinde geçeceğini gösteriyordu. Ama bu sıcaklıklara rağmen nispeten yağışlı bir dönemi de geçirdik. Geçen sene olduğu gibi çok ciddi bir kuraklık yaşamadık. Bu sene Türkiye, sıcak ve yağışlı bir dönemi geçirdi ve bu trend böyle devam edecek. Önümüzdeki yaz aylarına kadar da bizim sıcaklığımız hep normallerin üzerinde geçecek” diyerek şu açıklamayı yaptı.
“Gelecek yıl bundan daha soğuk bir kış yaşayabiliriz. Baktığımız zaman ocak en sıcak ‘ocak’ ayı olurken Şubat ikinci oldu. 2000’li yıllardan sonra dünyada belirgin bir ısınma eğilimi var ve her sene neredeyse sıcaklık rekorları tekrarlıyor. Genel bir artma var; ama bu ‘hiç soğuk bir kış görmeyeceğiz, kar yağmayan kış görmeyeceğiz’ demek değildir. ‘Jet rüzgarları’ dediğimiz, kış aylarında sıcaklık ve yağış miktarlarını belirleyen bir rüzgar türü var. Eğer bu rüzgarlar çok kuvvetli olursa Türkiye biraz ılık koşulları yaşıyor; ama eğer bu rüzgarlar yavaşlar ve salınım yapmaya başlarsa bizim üzerimizde serin ve yağışlı koşullar yetişiyor; çünkü kutup havasını bize doğru getiriyor. İşte iklim değişikliği bu rüzgarları da etkiliyor; çünkü kutup bölgesi ile ekvatoral bölgedeki, tropikal bölgedeki sıcaklık farkı azaldıkça bu rüzgarların yapısı değişiyor, o da böyle kararsız kış koşullarını yaşamamıza sebep oluyor. Bazı yıllar bu sene olduğu gibi kar yağışsız koşulları, bazen de karın iyi olduğu yıllar yaşayacağız.”

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    SON DAKİKA HABERLERİ