DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BIST 11.156,200,15%
BITCOIN 2215597-0,78%
Edirne
37°

PARÇALI BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

139 okunma

AGD’den Mekke’nin Fethi ve Kudüs Gecesi

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Edirne Şubesi tarafından düzenlenen “Mekke'nin Fethi ve Kudüs Gecesi” yarın akyam Edirne Halk Eğitimi Merkezi ve Keşan Belediyesi Selim Sesler Konferans Salonu'nda gerçekleştirilecek.

ABONE OL
29 Aralık 2023 18:29
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Edirne Şubesi tarafından düzenlenen “Mekke’nin Fethi ve Kudüs Gecesi” yarın akyam Edirne Halk Eğitimi Merkezi ve Keşan Belediyesi Selim Sesler Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek.
AGD Edirne Şubesi’nden yapılan açıklamada, “Miladi takvimle 2023 yılını birkaç gün sonra geride bırakacağız. Biz birbiri ardına gelen gündüz ve gecelerin her insan için iyiden, doğrudan, faydalıdan, haktan ve adaletten yana olmak için bir imkân olduğuna inanıyoruz. Yine biz iki günü birbirine eşit olanın ziyanda olduğuna inanıyoruz. Her yeni gün yaptığımız iyiliklere, güzelliklere, faydalı ve doğru işlere daha fazlasını katma imkânımız var ve biz ulaştığımız zaman nimetinin bu yönde kullanılması gerektiğinin bilincindeyiz” denilerek şunlara yer verildi:.
“İslam ülkelerinde ve mazlum coğrafyalarda emperyalizm eliyle meydana gelen problemler ve gözyaşları son bulmuş değil.
Filistin toprakları işgalci İsrail tarafından işgal altında. Filistinli kardeşlerimiz 75 yılı aşkındır kendi topraklarını korumanın mücadelesini veriyor. Filistin’den her gün, her saat, her an şehit haberleri geliyor. 7 Ekim’den bu yana işgalci israil’in masum bebek, çocuk, kadın, yaşlı ve yaralılara yönelik saldırılarında 20 bini aşkın Filistinli kardeşlimiz şehit oldu, 50 bini aşkın kardeşimiz yaralandı, binlerce kardeşimiz işgalciler tarafından tutuklandı, milyonlarca kardeşimiz yerinden edildi.
Filistin’in yanında birçok mazlum coğrafyada Müslüman kardeşimiz kan ve gözyaşına yıllardır maruz kalıyor.
Yemen’de, Libya’da, Irak’ta, Suriye’de, Keşmir’desular durulmuş değil. Doğu Türkistan Müslümanlarına yönelik baskılar gün geçtikçe artarak devam ediyor. Nijerya’dan Somali’ye Müslümanların yaşadığı birçok Afrika ülkesinde çatışmalar nedeniyle kırsal alanlar boşalmış, yüz binlerce insan toplama kamplarında yaşıyor.
Diğer taraftan;8 Milyar insanın yaşadığı dünyamızda nüfusun üçte biri yeterli beslenme ve barınma imkânlarına erişemiyor.
Yaklaşık son 6-7 yıl içerisinde on binlerce insan Akdeniz’i aşmaya çalışırken yaşamını yitirdi. Avrupa’ya ulaşan çocuklardan on binlercesi kayıp, kendilerine ulaşılamıyor. Her gece 800 milyondan fazla insan aç yatıyor.
Emperyalist güçler tüm bunlar olurken hem kendi ülkelerinde hem de sömürdükleri birçok ülkede insanları farklı şekillerde uyutup uyuşturarak kitleleri duyarsızlaştırıyorlar ve hakikati örtbas etmeye çalışıyor. Dünyanın birçok yerinde insanlar savaşların ve çatışmaların gölgesinde yaşam mücadelesi verirken, emperyalizm eğlence sektörünün renkli ışıklarıyla geniş kitlelerin gözlerini boyuyor ve farklı uğraşlarla insanların gerçeklerden uzaklaştırılması adına her yıl olduğu gibi bu yılda farklı kutlamalar ile insanlığı etkisi altına almaya devam ediyor.
Bizler Anadolu Gençlik Derneği mensupları olarak 31 Aralık gecesinde tüm Türkiye’de, yüzlerce noktada Mekke’nin Fethi Programını yıllardır düzenliyoruz. Bu yılda Mekke’nin Fethi ve Kudüs Gecesi adı altında yüzlerce noktada düzenleyeceğiz.
Bilindiği üzere yeryüzünün ilk binası Kâbe’nin bulunduğu şehir olan Mekke İslam ordularınca Ocak 630 tarihinde fethedilmiştir. Biz bu programları düzenlerken fethin hicri-miladi yıldönümünü ya da fethin kronolojisini konuşmaktan ziyade fetih ruhunu kuşanmanın derdindeyiz.
Fetih, bir beldenin ve o beldede yaşayan insanların dimağlarının İslam’a açılmasıdır. Fetih, küfrün karanlığının Kelam ı Kadim’in berraklığıyla silinmesidir. Fetih, sonradan olma ilahlara reddiyedir. Fetih, insanların temel hak ve özgürlüklerini gasp eden zulüm düzeninden adil bir düzene geçen yolun açılmasıdır. Fetih; insanın, merhametle ve adaletle buluşmasıdır. Fetih insan olmanın, halife kılınmanın, dağların yüklenmekten çekindiği bir yükü omuzlamanın ve kulluk sözü vermenin gereğidir. Fetih sadece hakkın hâkimiyeti için çıkılan bir seferin sonucu değil; bilakis o sefere çıkabilme dirayetidir.
Biz Anadolu Gençlik Derneği mensupları olarak bu coğrafyanın harcının İslam olduğuna, bu toprakları bize yurt yapan anlayışın fetih ruhu olduğuna inanıyoruz.
Fetih ruhunu ve hissiyatını birlikte yaşayabilmek ve manasını idrak edebilmek amacıyla31 Aralık 2023Pazar günü akşamı saat 20:00’de Edirne Halk Eğitimi Merkezi’nde ve Keşan Belediyesi Selim Sesler Konferans Salonu’nda gerçekleştireceğimiz “Mekke’nin Fethi ve Kudüs Gecesi” programlarımıza tüm halkımızı davet ediyoruz.”

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    SON DAKİKA HABERLERİ