DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BIST 10.643,583,14%
BITCOIN 21549041,93%
Edirne
17°

AZ BULUTLU

13:05

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

146 okunma

8 Nisan’da buruk 9/8

Edirne Roman Sivil Toplum Gönüllüsü, Edirne Kent Konseyi Roman Çalışma Grubu Başkanı Turan Şallı, 2016 yılında hazırlanan Roman Stratejik Eylemi'nin ötelendiğini, 2030 yılına bırakıldığını, bir arpa boyu yol alınamadığına dikkat çekerek, “Romanların eğitim, sosyal güvence, istihdam, sağlık ve barınma gibi birçok alanda sorunları yerinde saymaktadır” dedi.

ABONE OL
7 Nisan 2024 15:32
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Roman Sivil Toplum Gönüllüsü, Edirne Kent Konseyi Roman Çalışma Grubu Başkanı Turan Şallı, 2016 yılında hazırlanan Roman Stratejik Eylemi’nin ötelendiğini, 2030 yılına bırakıldığını, bir arpa boyu yol alınamadığına dikkat çekerek, “Romanların eğitim, sosyal güvence, istihdam, sağlık ve barınma gibi birçok alanda sorunları yerinde saymaktadır” dedi.
Şallı, 8 Nisan Romanlar Günü’ dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, yeryüzünün yok sayılanları Romanlar’ın (Çingeneler), tarihsel ve toplumsal arka plana sahip kültürel, ekonomik sorunlar yumağına sahip olduklarını belirterek şunları kaydetti:
“Sorunlarını köklerinden alan Çingeneler, hem toplumların hem de devlet yönetimlerinin baskısı ile karşılaşmıştır. Kısır döngü haline gelen yaşamları başta ayrımcılık ve ırkçılık olmak üzere kamusal alanlarda ayrımcılığa uğrayabildiğine tanık olabiliyoruz. Çingeneler, Osmanlı ve Cumhuriyet’in yönetim kadroları tarafından yoksul yaşamlarının oluşturduğu ortak kültürel ve davranışsal örüntülerinden dolayı toplumların ötekileri, aşağı bir kavim olarak damgalanmıştır. Bu durum, günümüzde devletin ve toplumsal hafızada yerini kısmen de olsa korumaktadır. Romanlar/Çingeneler yaşam karakteristiğinden dolayı kendi kaderlerine bırakılmış, devletin ilgisine mazhar olmamıştır.
1993 yılında dönemin Edirne milletvekili Erdal Kesebir, Türkiye’nin vatandaşları olan ve yasal adı ‘Çingene’ olanlara yönelik 1934 yılı 2510 sayılı İskan Kanunun 4. maddesindeki ayrımcı ve dışlayıcı ifadelerin çıkarılması için mücadelesi zamanın siyasal sorunları arasında kaybolmuştur. AKP iktidarı sayesinde olumsuz hükümler yasadan çıkarılmış, 2010 Roman Açılımı ve 2021/7 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile ülkemizde ‘8 Nisan Romanlar Günü’ olarak kutlanmasına karar verilmiştir.
2016 yılında Roman Stratejik Eylemi hazırlandı, hepsi ötelendi. 2030 yılına bırakıldı. Bir arpa boyu yol alınamadı. Romanların eğitim, sosyal güvence, istihdam, sağlık ve barınma gibi birçok alanda sorunlar yerinde saymaktadır. Romanların sorunları için siyaset sahnesine iki Roman kökenli vekil sürüldü. AK Parti İzmir milletvekili Cemal Bekle’nin ağzından sorunların çözümüne ilişkin sözler duyamadık, tek sözü; ‘Bizler her türlü milliyetçiliği ayaklar altına almış bir partiyiz’ demek oldu. Diğer CHP İzmir Milletvekili olan Özcan Purçu da Roman meselesini iyi yönetemedi. Şimdilerde vekil değillerdir. Kendi yaşamları değişti. Romanlarınki yerinde saymaya devam ediyor.
Yoksulluğun içinde katmanlaşan Roman sorunları çok farklı sosyolojik öğeler barındırmaktadır. Sorunun çözümü bir elzemdir, 8 Nisan Romanlar günü söylemiyle geçiştirilemez. Ortaya net olanı ortaya koymak gerekir; Hükümetin ciddi anlamda bir Roman politikasının olduğunu söylemek çok zor. Türkiye’nin Roman vatandaşlarının günümüzdeki temel önceliği eğitim olmaktan çıkmış, yoksullukla mücadele haline gelmiştir. Günümüz ekonomik verilere baktığımızda, Roman’ın da, Roman olmayanın da işi çok zor.
15 yıllık Roman sürecinde Romanların görünürlüğü arttı, sosyal ve ekonomik yaşamları değişmedi. Her seçimde olduğu gibi umudun solan yüzleri olmaya devam ediyoruz. Umutların yeniden yeşermesi, toplumsal, kültürel, sosyal, ekonomik ve politik yaşama eşit yurttaşlar olarak katılımının önündeki engellerin kalkması dileğimle. “

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    SON DAKİKA HABERLERİ