DOLAR 28,9134 0.04%
EURO 31,3073 -0.5%
ALTIN 1.881,39-2,21
BIST 8.087,240,76%
BITCOIN 11982704,37%
Edirne

KAPALI

06:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

110 okunma

Trakya’da toprak yağması!

CHP Edirne 27. Dönem Milletvekili, Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr.Okan Gaytancıoğlu, ülke genelindeki tüm il ve ilçe adliyelerinde icra daireleri ve satış memurluklarında hazırlanan ihalelerin yılbaşından itibaren tamamen elektronik ortamda yapılmaya başlanmasının tarım topraklarını tehdit ettiğini ileri sürdü… Elektronik satış usulünün, Trakya arazilerini tarım dışı kullanmak amacıyla alımını kolaylaştırdığını, tarım arazileri değerinin çok üzerinde fahiş fiyatlarla kötü niyetli kişilerce rant elde etmek amacı ile satın alınmaya başlandığına dikkat çeken Gaytancıoğlu, “Alıcıların çiftçi olmadığı ve araziyi rant için aldığı çok açıktır. Bu araziler ülke genelinde faaliyet gösteren arsa ofisleri ve arazi spekülatörleri tarafından tarım dışı kullanmak için adeta yağmalanmaktadır. Ülkemizin buğday ve ayçiçeği ambarı niteliğindeki Trakya toprakları; kontrolsüz gerçekleşen satışlar ve işbu tarım arazilerinin denetimsiz kullanımı sonucu, yok olmak üzeredir” dedi…

ABONE OL
15 Kasım 2023 17:40
0

BEĞENDİM

ABONE OL


CHP Edirne 27. Dönem Milletvekili, Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr.Okan Gaytancıoğlu, ülke genelindeki tüm il ve ilçe adliyelerinde icra daireleri ve satış memurluklarında hazırlanan ihalelerin özellikle yılbaşından itibaren tamamen elektronik ortamda yapılmaya başlanmasının tarım topraklarını tehdit ettiğini ileri sürdü. Elektronik satış usulünün, Trakya arazilerini tarım dışı kullanmak amacıyla alımını kolaylaştırdığını, tarım arazileri değerinin çok üzerinde fahiş fiyatlarla kötü niyetli kişilerce rant elde etmek amacı ile satın alınmaya başlandığına dikkat çeken Gaytancıoğlu, “Alıcıların çiftçi olmadığı ve araziyi rant için aldığı çok açıktır. Bu araziler ülke genelinde faaliyet gösteren arsa ofisleri ve arazi spekülatörleri tarafından tarım dışı kullanmak için adeta yağmalanmaktadır. Ülkemizin buğday ve ayçiçeği ambarı niteliğindeki Trakya toprakları; kontrolsüz gerçekleşen satışlar ve işbu tarım arazilerinin denetimsiz kullanımı sonucu, yok olmak üzeredir” dedi.


Gaytancıoğlu, yaptığı açıklamada, Trakya bölgesinin önemli bir tarımsal potansiyele sahip lduğunu belirterek, “Trakya’nın toplam alanı 19044 km2 olup, Türkiye yüzölçümünün % 2,43’ünü oluşturur. Bölgenin toplam nüfusu 1.354.658’dir ve % 60,2’si şehirlerde, %39,8’i ise kırsal alanda yaşamaktadır.Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerinin başlıca gelir kaynağı tarımdır. Tarımsal üretim değerinin yaklaşık olarak % 75’i bitkisel üretimden, % 25’i ise hayvansal üretimden elde edilmektedir. Trakya Bölgesi ülkemizin en verimli tarımsal topraklarına sahiptir. Türkiye’de üretilen buğdayın %11’i, ayçiçeğinin %45’i, çeltiğin %47’si ve kanolanın %54’ü bu bölgeden sağlanmaktadır.
Son yıllarda ülkemizin de etkilendiği Covit-19 pandemisi ve birçok ili kapsayan depremden sonra Trakya’daki tarım arazilerine talep artmıştır.Bölgede ciddi bir çarpık yapılaşma olmuş, araziler tarım dışında kullanılmaya başlanmıştır. Tarım arazilerinde, tarım faaliyeti ile gelir elde etmek amacı değil, rant kaygısı ile gayri yasal gelir elde etmek amaçlanmaya başlamıştır” ifadelerini kullandı.
“Tarım arazilerimizin korunması hepimizin devletine ve milletine olan sorumluluğudur. Ancak bazı çıkar grupları bu sorumluluğu yok sayarak haksız kazanç elde etme çabası içerisine girmiştir” diyen Gaytancıoğlu, şöyle devam etti:
“Özellikle 02.01.2023 tarihinden itibaren ülke genelindeki tüm il ve ilçe adliyelerinde icra daireleri ve satış memurluklarında hazırlanan ihaleler, tamamen elektronik ortamda yapılmaya başlanmıştır. Elektronik satış usulü, Trakya arazilerini tarım dışı kullanmak amacıyla alımını kolaylaştırmış, tarım arazileri değerinin çok üzerinde fahiş fiyatlarla kötü niyetli kişilerce rant elde etmek amacı ile satın alınmaya başlanmıştır. Alıcıların çiftçi olmadığı ve araziyi rant için aldığı çok açıktır. Bu araziler ülke genelinde faaliyet gösteren arsa ofisleri ve arazi spekülatörleri tarafından tarım dışı kullanmak için adeta yağmalanmaktadır.*
Ülkemizin buğday ve ayçiçeği ambarı niteliğindeki Trakya toprakları; kontrolsüz gerçekleşen satışlar ve işbu tarım arazilerinin denetimsiz kullanımı sonucu, yok olmak üzeredir. Bu topraklar çarpık kentleşme, plansız sanayileşme, çevre planlarına aykırı şekilde yapılan projeler, hukuk dışı uygulamalar ve çevre kirliliği gibi nedenlerle işlevsiz hale getirilmektedir.
Trakya topraklarındaki bu kontrolsüz ve denetimsiz satın almalar; temiz hava, su ve toprağa ulaşımın engellenmesine neden olurken, temel yaşam hakkımızı da ihlal etmektedir. Öyle ki tarım arazilerinin korunması üstün kamu yararı gereğidir. Bu gereklilik hem Anayasa hem de Kanun düzenlemesi ile güvence altına alınmıştır.
ÇÖZÜM NEDİR ?
-Tarım arazileri el değiştirirken özellikle ihalelerde, alan kişilerin Çiftçi Kayıt Sistemine dahil olmaları istenmelidir,
-Sahibi olduğu araziyi tarım dışına çıkarmayacağı ve amacının dışında kullanmayacağına dair taahhüt alınmalıdır,
-Tarım arazisi satın alan kişinin bu araziyi tarımsal faaliyetle kullanması zorunluluğu getirilme-lidir,
-Tarım ürünleri üretimi ‘üstün kamu yararı’ olarak görülmeli,

  • Öncelikle Trakya tarım toprakları, sonra daha verimli tarım arazisi ilan edilen ova, yaylalar SİT alanı ilan edilmeli,

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.