DOLAR 28,8852 -0.11%
EURO 31,2188 -0.48%
ALTIN 1.875,18-0,48
BIST 8.057,42-0,37%
BITCOIN 12600814,65%
Edirne

KAPALI

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

257 okunma

TİP’ten ‘yargılama’ talebi!

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Edirne örgütü Edirne Adliyesi önünde yaptıkları eylemle, Anayasa Mahkemesi'nin Can Atalay'ın hak ihlaline uğradığı yönündeki kararını tanımayan Yargıtay'a tepki gösterdi… TİP Edirne Parti Avukatı Yağmur Sancar, yaptığı basın açıklamasındaYargıtay 3. Ceza Dairesi'nin söz konusu kararıyla Anayasa'nın 153'üncü maddesini alenen, açıkça ve bilinçli olarak ihlal ettiğini belirtip, altında imzası bulunan üyelerin görevden alınıp, sorumluların yargılanması gerektiğini belirtti…

ABONE OL
10 Kasım 2023 17:34
0

BEĞENDİM

ABONE OL


Olgay GÜLER
Türkiye İşçi Partisi (TİP) Edirne örgütü Edirne Adliyesi önünde yaptıkları eylemle, Anayasa Mahkemesi’nin Can Atalay’ın hak ihlaline uğradığı yönündeki kararını tanımayan Yargıtay’a tepki gösterdi.
TİP Edirne Örgütü, Yargıtay 3. Ceza Dairesinin, Anayasa Mahkemesi’nin kesin kararına karşı olarak TİP Hatay Mil-letvekili seçilen Avukat Can Atalay hakkında verdiği kararı kınadı. Edirne Adliyesi önünde gerçekleştirilen basın açıklama-sına katılan partililer ellerinde ‘Can Atalay’a Özgürlük’ yazılı pankartlar taşıdı. Basın açıklamasını Parti Avukatı Yağmur Sancar okudu.


‘YARGITAY’IN KARARI YOK HÜKMÜNDEDİR’
Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin söz konusu kararıyla Anayasa’nın 153’üncü maddesini alenen, açıkça ve bilinçli olarak ihlal ettiğini belirten Sancar, “Bunu yaparken de hiçbir şekilde yapılan bu ihlale kılıf bulma zorunluluğu dahi hissetmemiştir. Yargıtay 3. Ceza Dairesi bu yok hükmündeki kararında kendinin denetleyicisi durumundaki Anayasa Mahkemesinin ihlal kararına karşı kararı veren hakimlerin yargılanmasını dahi isteyecek cürette bulunmuş, buna neden olarak da bilinmez bir anayasanın ihlal edildiğini belirtmiştir. Yargıtay 3. Ceza Dairesi haddini çokça aşan iş bu kararında bununla da kalmamış; halkın iradesiyle oluşan TBMM’ye de milletvekilimiz avukat Can Atalay’ın milletvekilliğini hukuksuz şekilde düşürmedikleri için suçlamalar yöneltmiştir” dedi.
‘KARARDA İMZASI BULUNANLAR GÖREVDEN ALINMALI’
Halihazırda anayasa ve hukuk devletinin tehdit değil açıkça saldırı altında olduğunun anlaşıldığını ifade eden Sancar, “Aylardır milletvekilimiz Avukat Can Atalay’ın hukuksuz olarak tutsak edildiği yetmiyormuş gibi üstüne üstlük anayasanın ve anayasa mahkemesinin kesin kararının yok sayıldığı bu kararla vekilimizin ne olursa olsun hukuksuz olarak tutsak edilmeye devam edileceği iradesi açıkça ortaya konmuştur. İş bu hukuki darbe niteliğinde, yok hükmünde kararda imzası ve desteği bulunan herkesin görevden alınması ve sorumluların yargılanması gerekmekle beraber hakkında Anayasa Mahkemesi’nin kesin ihlal kararı bulunan Milletvekilimiz Avukat Can Atalay’ın derhal tahliyesi gerekmektedir. Türkiye İşçi Partisi Edirne il Örgütü olarak hukukun, anayasanın ve Hatay halkının iradesinin uğradığı bu saldırının karşısında mücadele edeceğimizi açıkça bildiririz” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ