DOLAR 32,8417 0.21%
EURO 35,2330 0.36%
ALTIN 2.445,92-0,48
BIST 10.471,320,76%
BITCOIN 2164892-0,70%
Edirne
32°

AZ BULUTLU

20:45

AKŞAM'A KALAN SÜRE

521 okunma

‘Tarım, milli güvenlik meselesi’

Saadet Partisi Edirne İl Başkanı ve Genel İdare Kurulu Üyesi Av. Sinan Tekin; Türkiye'nin tarım alanında kendi kendine yeten bir ülkeyken bugün birçok ürünü yurtdışından ithal eder bir hale geldiğine dikkat çekerek, Tarım ve hayvancılığa ayrılan bütçe, faize ayrılan bütçenin 4'te 1'i olduğunu söyledi…

ABONE OL
15 Kasım 2023 17:45
0

BEĞENDİM

ABONE OL


Saadet Partisi Edirne İl Başkanı ve Genel İdare Kurulu Üyesi Av. Sinan Tekin; Türkiye’nin tarım alanında kendi kendine yeten bir ülkeyken bugün birçok ürünü yurtdışından ithal eder bir hale geldiğine dikkat çekerek, Tarım ve hayvancılığa ayrılan bütçe, faize ayrılan bütçenin 4’te 1’i olduğunu söyledi.
Saadet Partisi İl Başkanı Av.Tekin; yaptığı yazılı açıklamada, tarımın bir milli güvenlik meselesi olduğunun altınını çizerek şunları kaydetti:
“Bu hakikati ısrarla hatırlatıyoruz ki, bu gerçeğe uygun davranılmadığını görüyoruz.Türkiye’de tarım ve hayvancılığa ayrılan bütçe faize ayrılan bütçenin 4’te 1’idir.Bugün üretim yapmaya çalışan çiftçilerimiz birçok sorunla karşı karşıya kalmaktadır. Tarımsal destekler, her yıl istikrarlı bir şekilde azalmaktadır. Desteklerin azaltılması demek, üretimin azalması demektir. Mazot, gübre ve elektrik gibi temel girdi kalemlerinin katlanarak arttığı böyle bir dönemde tarımsal desteklerin azaltılması kabul edilebilir bir durum değildir. Nüfusumuz artıyor, buna bağlı olarak ihtiyaç da artıyor ama üretim azalıyor. Peki, ihtiyaç nasıl karşılanacak? İthalatla. Nereden ithal edilecek? Brezilya, Uruguay, Çekya ve Avrupa ülkelerinden ithal ediliyor. Tarım sektörünün gıda ve canlı hayvan ihracatı bu yılın ilk 8 ayında sadece yüzde 5,8 oranında artmışken, buna karşılık aynı dönemde gıda ve canlı hayvan ithalatı yüzde 25,1 oranında artış göstermiştir. Yani her geçen yıl dışarıya biraz daha bağımlı hale getiriliyoruz. Çiftçilerimize destek olarak verilmeyen kaynaklar, Brezilya’nın çiftçisine, Uruguay’ın üreticisine, Avrupa’nın esnafına veriliyor. Bu durumu kabul edebilmemiz mümkün değildir.”

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    SON DAKİKA HABERLERİ