DOLAR 32,8236 0.07%
EURO 35,2136 -0.1%
ALTIN 2.447,950,13
BIST 10.471,320,76%
BITCOIN 2151614-0,85%
Edirne
29°

AÇIK

13:10

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

461 okunma

‘Halkın can suyu kredi kartları!’

CHP Edirne Merkez İlçe Başkanı Yücel Balkanlı, Türkiye ekonomisinin iflas ettiğini, önlem alınmazsa 2024 yılında da daha karanlık günlerin beklediğini belirterek, 2023 yılında halkın ekonomide plansız ve ne olduğu belli olmayan günlük politikalar nedeniyle kredi kartı kullanımında patlama yaşandığını bildirdi…

ABONE OL
16 Ocak 2024 18:11
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Merkez İlçe Başkanı Yücel Balkanlı, Türkiye ekonomisinin iflas ettiğini, önlem alınmazsa 2024 yılında da daha karanlık günlerin beklediğini söyledi.
Balkanlı yaptığı açıklamada, 2023 yılında halkın ekonomide plansız ve ne olduğu belli olmayan günlük politikalar nedeniyle, kredi kartı kullanımında patlama yaşandığını belirterek, şunları söyledi:
“Ülke olarak İktidarın uyguladığı tutarsız ve ne olduğu belli olmayan ekonomik politikaları , halkımız 2023 yılında ekonomik açıdan ,geçinebilmek ve ihtiyaçlarını karşılamakta büyük zorluklarla karşı karşıya kaldı. Ülkemizin ekonomik durumu, geçtiğimiz yıllarda yaşanan olumsuz gelişmelerle birleşerek, aileleri ve bireyleri zor durumda bıraktı. Ekonomik sıkıntılarla baş etmeye çalışan vatandaşlar, kredi kartları ve kredilere yönelerek geçici bir nefes alma çabasına girdi. Bireysel kredi kartı borçları 2023 sonunda 708 milyar TL artışla 1 trilyon 155 milyar liraya yükseldi. Konut, taşıt, ihtiyaç kredileri ve bireysel kredi kartıyla birlikte bireylerin bankalara olan toplam borcu 2023 sonunda 2,7 trilyon liraya ulaştı. Bu tablo bize, artırılan kart faizine rağmen temel ihtiyaçlarını karşılayamayan milyonlarca kişinin kredi kartıyla yaşadığını, hemen tüm hanelerin ve bireylerin bankalara borçlu olduğunu, gösteriyor.”
Halkın yaşadığı ekonomik sıkıntılarını ve ekonominin kötüleşmesine neden olan faktörlerin iyi analiz edilmesinin gerektiğini belirten Balkanlı, şöyle devam etti:
“Çünkü bir sorunun çözümü için önce sorunun kaynağını doğru bir şekilde belirlemek gereklidir. Ülkemizin ekonomisinin bu denli bozulmasında, hükümetin etkili politika oluşturamaması, yatırımları teşvik etmekte başarısızlık, şeffaf olmayan ekonomik politikalar ve küresel ekonomik dalgalanmalar iyi yönetememesi, liyakatsız kadrolar, tasarrufa önem vermeyen sarayın savurgan harcamaları en büyük etken olmuştur. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) olarak, ekonominin düzeltilmesi ve halkımızın geleceğe umutla bakabilmesi için şu temel alanlarda hükümetin daha etkili adımlar atması gerektiğine inanıyoruz. Öncelikle yargı kararlarına uyarak her alanda Adalet’e uyması ve güveni sağlaması, şeffaf bir şekilde tutarsız politikaların düzeltilmesi, tarım ve hayvancılık politikalarının tekrar gözden geçirilerek çiftçilerimizin desteklenmesi, sanayi yatırımlarının ve üretimin teşvik edilmesi, ekonomiyi canlandırmak için yerli ve yabancı yatırımların teşvik edilmesi,gelir dağılımının düzeltilerek sosyal denge politikalarının adil hale getirilmesi , sosyal yardımların güçlendirilmesi, eğitim ve teknolojiye yatırım yapılmasıdır. Üretimi artırmak ve istihdam yaratmak öncelikli hedef olmalıdır. Sadece tüketim odaklı politikaların yerine, uzun vadeli sürdürülebilir ekonomik büyümeye yönelik adımlar atılmalıdır. CHP olarak hükümeti, ülkemizin ve milletimizin refahı için tek adam politikaları değil, ortak akıl ve bilime dayalı politikaların uygulanması ve ekonominin daha sağlıklı temellere oturması için sosyal adaleti öncelikle düşünen kararlar almaya davet ediyoruz.”.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    SON DAKİKA HABERLERİ