DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BIST 11.064,850,37%
BITCOIN 19101411,55%
Edirne
31°

AZ BULUTLU

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

387 okunma

Lozan Müzesi’ne yeni değerler

ABONE OL
14 Kasım 2023 17:25
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne’nin iki önemli değeri Osman Hilmi Efendi ve Korgeneral Topçu Sami Paşa’ya ait hatıralar Trakya Üniversitesi Milli Mücadele ve Lozan Müzesi’nde sergilenmeye başlandı.
Zorlutuna ailesi tarafından Trakya Üniversitesi Milli Mücadele ve Lozan Müzesi’ne bağışlanan belge ve materyallerden oluşan sergi Cumhuriyet’in 100. Yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen törenle ziyaretçilere açıldı.
Trakya Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti başkanlarından Edirne Eski Müftüsü Osman Hilmi Efendi ve oğlu Edirneli Korgeneral Sami Topçu Paşa’ya ait belge ve materyaller Trakya Üniversitesi Milli Mücadele ve Lozan Müzesi’nde sergilenmeye başladı.
Zorlutuna ailesi tarafından bağışlanan eserlerden oluşan serginin açılışına Vali Yunus Sezer ve eşi Canan Sezer, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Baro Başkanı Av. Gökhan Karakoç, Trakya Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Merkezi Müdürü ve Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nurten Çetin, Kahraman Zorlutuna ve akademisyenler katıldı.
Açılışta konuşan Kahraman Zorlutuna “Bugün burada bulunan belge ve materyaller babaannemizden bize kalan emanetler. Müftü Osman Hilmi Efendi’nin üç kızından en küçüğü olan Sadiye Zorlutuna babasından kalan bu belge, madalya ve üniformaları sakladı ve vefatından altı ay kadar önce bize bu emanetleri verdi. Babaannem bunları verirken ‘Bunları güzelce muhafaza edelim, bir gün bağışlanabilecek, sergilenebilecek uygun bir yer gördüğünüzde gönül rahatlığıyla biz bunları oraya teslim edelim.’ dedi. Bu anlamda bu belge ve materyaller için en uygun yerin Trakya Üniversitesi Milli Mücadele ve Lozan Müzesi olacağını düşündük. Lozan Müzesi demek İsmet İnönü demek. Sami Topçu Paşa’nın İsmet İnönü ile hem askerlik döneminden hem de emeklilik döneminden muhabbetleri vardı. Elimizde Sami Topçu Paşa’nın, İsmet Paşa ile çekilmiş hem askerlik dönemine hem de sivil dönemine ait fotoğrafları var. Milli Mücadele ve Lozan Müzesi’ni gezdiğim zaman aklıma ilk gelen elimizdeki bu belge ve materyallerin en uygun sergilenebileceği yerin burası olduğunu düşündüm. Daha sonra Nurten Çetin hocamla irtibata geçtik ve sonrasında birlikte Rektör hocamızla görüştük. Kendileri de yapacağımız bağışı memnuniyetle karşıladı ve çok yakından ilgilendi. Bu ilgi ve alakanın neticesinde bugün burada bu belge ve materyallerden oluşan serginin açılışını gerçekleştiriyoruz. Bu anlamda hem Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’na hem de Prof. Dr. Nurten Çetin hocama çok teşekkür ederim. Sergimizin açılışına Edirne Valimiz Yunus Sezer katılması da bizi ayrıca mutlu etti. Bu anlamda kendilerine teşekkür ediyorum.” dedi.


Prof. Dr. Nurten Çetin, Zorlutuna ailesi tarafından bağışlanan eserlerden oluşan sergi hakkında bilgi verdiği konuşmasında “Müftü Osman Hilmi Efendi, Milli Mücadele’nin Trakya’daki en önemli isimlerindendir. Müftü Osman Hilmi Efendi, Trakya-Paşaeli Müdâfaa-i Hukuk Cemiyeti’nin önde gelen isimlerinden ve vatanperver biriydi. Kendisi, Edirne’nin Yunanlılar tarafından işgali sırasında tutuklanmış ve Yunanistan’a sürgün edilmiştir. Müftü Osman Hilmi Efendiye, Trakya’da Milli Mücadele’ye vermiş olduğu hizmetlerden ötürü beyaz şeritli istiklal madalyası verilmiştir. Müzemizde, Osmanlı Hilmi Efendi’nin sürgündeyken ailesine göndermiş olduğu mektuplar ve yapmış olduğu yazışmalar, beyaz şeritli istiklal madalyası ile Osman Hilmi Efendiye ait mühürler ve bir yağlı boya portre yer almaktadır. Ayrıca sergide, Müftü Osman Hilmi Efendi’nin oğlu Korgeneral Sami Topçu Paşa’ya ait belge ve materyaller de bulunmaktadır. Sami Topçu Paşa’da yine İstiklal Madalyası almış ve Milli Mücadele’ye önemli hizmetleri olan bir komutan. Kendilerinin, Trakya Manevraları’nda Mustafa Kemal Paşa ile iki fotoğrafı bulunmaktadır. Bu bilgi ve belgeler tarih araştırmacıları için özellikle önem arz etmektedir. Bu anlamda bağışlarından dolayı Zorlutuna ailesine ve tarihe duyduğu ilgi ve verdikleri desteklerden dolayı Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’na teşekkür ederim.” dedi.
Edirne Valisi Yunus Sezer açılışta yaptığı konuşmada, Cumhuriyet’in 100. yılında, Cumhuriyetin kuruluşuna tanıklık eden eserlerden oluşan serginin açılmasını oldukça anlamlı bulduğunu ifade ederek “Bu eserler müzeye bağışlanarak tüm milletimize mal edilmiş. Gerçekten çok değerliler. Çok anlamlı bir günde anlamlı bir açılış yapıyoruz. Bu nedenle Zorlutuna ailesine çok teşekkür ederiz.” dedi.
Sergilenen eserler arasında Edirne Eski Müftüsü Osman Hilmi Efendi’nin evrakları, yağlı boya tablosu, beyaz şeritli İstiklal Madalyası ile sürgün yıllarında Selanik, Midilli ve Semadirek Adası’ndan Edirne’deki ailesine gönderdiği mektuplar ile Osman Hilmi Efendi’nin oğlu Edirneli Korgeneral Sami Topçu Paşa’ya ait üniforma, İstiklal Madalyası, portre, İsmet İnönü ile olan fotoğrafları ve Milli Mücadele ve Lozan Müzesi’nde sergilenmesi uygun olan evraklar bulunmaktadır.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    SON DAKİKA HABERLERİ