DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BIST 11.156,200,15%
BITCOIN 21996714,53%
Edirne
36°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

431 okunma

Ekmek-Simit zammına yeni yönetmelik!

Edirne Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği (EDESOB) Başkanı Kemal Cingöz, ülke genelindeki esnaf odaları birliklerinin artık Ticaret Bakanlığı'nın ekmek veya simit zammındaki olumsuz görüşüne rağmen fiyat tarifesinde direkt artışa gidemeyeceğini öngören Resmi Gazete'deki yeni yönetmeliğin, esnaf için iyi bir gelişme olmadığını dile getirdi…

ABONE OL
14 Mart 2024 16:53
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Olgay GÜLER
Edirne Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği (EDESOB) Başkanı Kemal Cingöz, Resmi Gazete’de ekmek ve simit zammına yönelik yayınlanan yeni yönetmeliğin, esnaf için iyi bir gelişme olmadığını dile getirdi.
Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu’nca dün Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik gereği ülke genelinde esnaf odaları artık Ticaret Bakanlığı’nın ekmek veya simit zammındaki olumsuz görüşüne rağmen fiyat tarifesinde direkt artışa gidemeyecek. Yeni yönetmelikte, bakanlığın talep edilen tarifeye olumsuz görüş bildirmesi durumunda birliğin yeni tarife talebini gerekçeleri ile birlikte komisyon toplanmaksızın tekrar bakanlığın görüşüne sunacağı; görüşün alınmasından sonra onaylayabileceği belirtildi.
Yeni yönetmelikte şu ifadelere yer verildi:
“MADDE 1- 14/2/2008 tarihli ve 26787 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Esnaf ve Sanatkârlarca Üretilen Mal ve Hizmetlerin Fiyat Tarifeleri Hakkında Yönetmeliğin 5 inci maddesinin ikinci fıkrasının üçüncü cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, aynı fıkraya aşağıdaki cümle eklenmiştir.
“Ancak, simit ile 4/1/2012 tarihli ve 28163 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliğinin (Tebliğ No: 2012/2) 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (e) bendinde tanımı yapılan ekmeğin fiyatına ilişkin tarifeler, sırasıyla, ilgili belediye, Ticaret İl Müdürlüğü, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, ticaret ve sanayi odası veya ticaret odası ile ilgili odanın temsilcilerinden oluşan komisyonun değerlendirmesinin, ilgili federasyon ve Ticaret Bakanlığının olumlu görüşünün alınmasından sonra Birlik tarafından onaylanır.”
“Ancak, Bakanlık tarafından talep edilen tarifeye olumsuz görüş bildirilmesi durumunda Birlik, yeni tarife talebini gerekçeleri ile birlikte komisyon toplanmaksızın tekrar Bakanlığın görüşüne sunar; görüşün alınmasından sonra onaylar.”
MADDE 2- Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 3- Bu Yönetmelik hükümlerini Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu Genel Başkanı yürütür.”


‘ESNAF İÇİN İYİ BİR KARAR DEĞİL’
Yeni yönetmeliğin esnaf için iyi olmadığını dile getiren EDESOB Başkanı Kemal Cingöz, “Daha önce bize gelen talep üzerine komisyonu toplayıp bakanlık ve federasyona taleplerini iletiyorduk. Oradan gelen görüşün olumlu veya olumsuz olmasına bakmaksızın yönetim kurulunda karar alıp fiyatı uygulamaya geçebiliyorduk. Şimdi yönetmelikteki değişiklik şu; bakanlık görüşü alındıktan sonra esnaf veya ticaret odaları komisyonu toplamamaksızın aynı teklifi bakanlığa gönderecek. Öncede zaten bakanlıktan 1 ay görüş bekliyorduk. Şimdi tekrar bakanlığa göndererek 1 ay daha bekleyeceğiz. Yani toplamda 2 ay zam kararı beklenecek.
2.5 ay gibi bir süreç olduğu zaman girdi fiyatları anormal artarsa esnafı iyide iyiye etkileyecek bu durum. Dolayısıyla esnaf için iyi bir karar değil” diye konuştu.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    SON DAKİKA HABERLERİ