DOLAR 32,1887 0.02%
EURO 35,0268 0.09%
ALTIN 2.497,58-0,50
BIST 11.041,832,81%
BITCOIN 22837756,00%
Edirne
21°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

234 okunma

Balkan iş dünyası Edirne’de buluştu

Edirne Valiliği Balkan Şehirleri İş Birliği Edirne Platformu'nca düzenlenen, 11 Balkan ülkesinden iş insanlarının bir araya geldiği 'Balkan İş Formu' Edirne'de gerçekleştirildi… Programın açılışında konuşan Edirne Valisi Yunus Sezer, "Bu bizim iş forumu adına, ticaret adına, sanayi adına bir başlangıcımız. Şu anda 240 firmanın katılımıyla bunu gerçekleştiriyoruz, sonbaharda inşallah büyük bir fuarla beraber 2 bine yakın iş insanını bir araya getireceğiz" dedi..

ABONE OL
18 Nisan 2024 17:35
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Olgay GÜLER
Edirne Valiliği Balkan Şehirleri İş Birliği Edirne Platformu’nca düzenlenen, 11 Balkan ülkesinden iş insanlarının bir araya geldiği ‘Balkan İş Formu’ düzenlendi.
Edirne Valiliği Balkan Şehirleri İş Birliği Edirne Platformu ev sahipliğinde, Bulgaristan, Yunanistan, Kuzey Makedonya, Romanya, Arnavutluk, Kosova, Sırbistan’ında aralarında bulunduğu 11 Balkan ülkesinden iş insanlarının katıldığı ‘Balkan İş Formu’ Edirne’de düzenlendi. 11 Balkan ülkesi ile Trakya bölgesi arasındaki dış ticarete konu olan başta: hazır giyim, tarım makineleri, gıda, ambalaj, alüminyum, toptan tüketim ve perakende, yaş sebze ve meyve ihracatı, turizm, orman ve kereste ürünleri, inşaat malzemeleri ve sağlık turizmi sektör temsilcilerinin bir araya geldiği forum Meriç Nehri kıyısındaki bir tesiste düzenlendi.


Edirne Valisi Yunus Sezer, kentin tarihin her devrinde önemli ve kritik sınır kentleri arasında bulunduğunu belirterek, “Edirne’miz tarih boyunca çok önemli bir lokasyona sahip bir şehir olmuştur. Bu kadim şehir, tarihin her devrinde bütün medeniyetlere çok önemli ve kritik bir ev sahipliği yapmıştır. Bugün de ülkemiz açısından ülkemizin Avrupa’ya açılan kapısı konumundadır. İkisi Yunanistan’la, ikisi Bulgaristan’la 4 gümrük kapımız var. Özellikle Kapıkule Gümrük Kapısı, dünyada en fazla araç ve yolcu sirkülasyonunun olduğu ikinci kapı olarak biliniyor. Bu potansiyelinin de her sene yüzde 15 arttırarak üzerine koyuyor. Bu Avrupa’nın ötesinde ticaretin, sanayinin ve üretimin çok arttığının göstergesi. Ticaretin ve sanayinin bu topraklarda giderek artacağını gösteriyor. Trakya bölgemiz gerçekten hem tarım açısından hem de stratejik konumu açısından çok önemli bir bölge. Edirne olarak bir tane Organize Sanayi Bölgesi vardı. Geçtiğimiz 6 ay içerisinde 3 tane daha Organize Sanayi Bölgesi’nin temelleri atıldı ve hızlı bir şekilde devam ediyor” dedi.
‘240 FİRMA, 2 BİN İŞ İNSANININ BİR ARAYA GETİRECEĞİZ’
Edirne’de tarım, ticaret, sanayi, kültür, spor ve diğer alanlarda bir köprü olma vazifesine talip olduklarını söyleyen Sezer, “Balkan Şehirleri İş Birliği Platformu’nun kuruluş amacı da budur. Edirne’nin, tarihi olarak üstlenmiş olduğu misyonu ete ve kemiğe büründürmeyi amaçlıyoruz. Burada köprüler var. Köprüler tarihi Edirne’nin sembolü değil, tüm Balkanların sembolü. Bu köprüleri biz fiziki olmaktan çıkarıp gönül köprülerine dönüştürmeyi, kalıcı dostlukların inşası için bir vesile olmayı amaçlıyoruz. Bu manada 3 ay önce kurulan Edirne Balkan Şehirleri İş Birliği Platformu, çok güzel bir faaliyet planı çerçevesinde çalışmalarını devam ettiriyor. Bugün de Balkanlardan gelen, Trakya’dan gelen güzel iş insanlarının katılımıyla bu forumu düzenliyoruz ve kalıcı hale getirmeye çalışıyoruz. Bu bizim iş forumu adına, ticaret adına, sanayi adına bir başlangıcımız. Şu anda 240 firmanın katılımıyla bunu gerçekleştiriyoruz, sonbaharda inşallah büyük bir fuarla beraber 2 bine yakın iş insanını bir araya getireceğiz. Balkanlardaki sanayi ve ticaret bakanlarımızı, Türkiye’deki oda ve borsaları burada toplamayı hedefliyoruz. Biz Edirne olarak kendi potansiyelimizin her alanda yüzde 10’unu kullandığımızı düşünüyoruz. Bu alanda da biz yüzde 10 potansiyelimizi yüzde 100’e çıkartmak hatta onun üzerine çıkartmayı hedefliyoruz” diye konuştu.


‘EDİRNE BALKANLARIN AYRILMAZ PARÇASI’
Yunanistan, Bulgaristan, Makedonya, Romanya, Arnavutluk, Sırbistan ve Karadağ gibi birçok ülkeden 100’e yakın iş insanın katıldığı forumda konuşan Edirne Belediye Başkanı Avukat Filiz Gencan Akın, Edirne’nin Balkan-larla tarihi, kültürel ve insani bağlarını koparmayan ve kendini Balkanların ayrılmaz bir parçası olarak gören bir şehir olduğuna dikkat çekti. Serhad şehri Edirne’nin, Türkiye Cumhuri-yeti’nin Balkanlara açılan kapısı olduğunu belirten Başkan Gencan Akın, şunları söyledi:
“Edirne’miz yüz yıllardır farklı kültürlerin, farklı inançların bir arada özgürce ve kardeşçe yaşadığı bir kent olmuştur. Bugün de Edirne’miz 2’si demiryolu, 4’ü kara yolu olmak üzere 6 sınır kapısıyla Türkiye’nin batıya açılan yüzü, üretim ve ihracat açısından önemli bir merkez konumundadır. Türkiye çeltik ve ayçiçeği üretiminde birinci olan Edirne’miz önemli bir tarımsal üretim merkezi, 6,5 milyonun üzerinde yerli ve yabancı turist ve ziyaretçi ile de önemli bir turizm merkezidir. Bu özelliklerinin yanı sıra Edirne; Balkanlarla tarihi, kültürel ve insani bağlarını koparmayan ve kendini Balkanların ayrılmaz bir parçası olarak gören bir şehirdir. Edirne’nin bu yönünü hiç kuşkusuz ki yine ülkemizin Balkan coğrafyası ile kökleri geçmişe dayanan komşuluk, dostluk ve bazı ülkelerle sağlanan müttefiklik bağları da güçlü bir şekilde desteklemektedir”
Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Onların bize yaklaşmasını bekleyemeyiz. Bizim onlara yaklaşmamız gerekli. Köklerimize inmeli ve olayların böldüğü tarihimizin içinde bütünleşmeliyiz. Tarih bağı kurmamız lazım, folklor bağı kurmamız lazım. Bunları kim yapacak? Elbette biz!” sözüyle konuşmasına devam eden Başkan Gencan Akın ” Üretimi ve ticareti ülkeler ve şehirler tek başına yapmak yerine, güçlerini birleştirerek yapmaları çok daha anlamlı ve yararlı olacaktır. Bundan sonraki süreçte bu tür birlikte çalışmaların ve forumların artması yönünde hem Edirne Belediyemiz hem de Balkan Ülkeleri İş Birliği Platformu aracılığıyla çalışmalarımız artarak devam edecektir. İnanıyorum ki bu çalışmaların meyvelerini çok yakın bir süreçte, çok verimli bir şekilde alacağız. Ben bir kez daha bu forumun başarılı geçmesini diliyor, tüm katılımcılara ve organizasyonda emeği geçenlere teşekkürlerimi sunuyorum” diyerek sözlerine son verdi.


‘YÜZLERCE YIL BİRLİKTE YAŞIYORUZ’
Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Irmak, bölgedeki iş insanlarının Balkanlar’da yeni pazarlara açılması, karşılıklı ticari faaliyetlerde bulunması için tüm desteği sağlayacaklarını söyledi.
Irmak, “Bu platformun ticari ve ekonomik hedeflerini desteklemeyi üstlendik. Odamız, bölgemizin en eski ve en köklü sivil toplum kuruluşlarından biridir. Balkan ülkeleri ve iş çevreleri ile en büyük networke sahip bir kurumdur. Geçmişte gerçekleştirdiğimiz benzeri iş insanları buluşmaları, ikili iş organizasyonları, heyet programları, fuar ziyaretleri, AB ile ciddi bir iş ağı edindik. Ne mutlu bizlere ki bugün buradan Balkan ülkelerinden aramıza katılan birçok tanıdık sima görüyorum. Bu dostluğumuz, geçmişte bölgelerimizin ekonomik işbirliğini tesis etmek amacıyla gerçekleştirdiğimiz ortak çabalara dayanmaktadır. Bizler şimdi olduğu gibi şimdiden sonra da bölgemiz iş insanlarının Balkanlarda yeni pazarlara açılması, karşılıklı ticari faaliyetlerde bulunması için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Bu İş Formu takip eden zamanlarda daha büyük bir birlikteliğe ve daha sağlam bir teşkilat yapısına kavuşur. Trakya’mız ülkemizin Balkanlara açılan kapısıdır. Bu coğrafyada yüzlerce yıldır birlikte yaşadık bundan sonra da birlikte yaşamaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.


İki gün sürecek forumda iş insanları karşılıklı görüş alışverişinde bulunacak.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    SON DAKİKA HABERLERİ