DOLAR 32,1984 0.05%
EURO 35,0439 0.14%
ALTIN 2.502,63-0,30
BIST 11.032,942,73%
BITCOIN 22871746,09%
Edirne
21°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

244 okunma

‘Zam ama zam değil’

Edirne Merkez ilçe ve Süloğlu Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Suiçmez, Ulusal Süt Konseyi'nin çiğ sütte 14.65 liralık tavsiye alım fiyatı açıklamasını 'komik' olarak değerlendirip, "Bu açıklanan rakam, bizim şu anda ödediğimiz süt bedelinin altında. Bu bize verilen zam, zam değil. İsmine zam demek mümkün değil. Bunun geri planında market raflarına iyi bir zam yapmak için bize önden verilen bir mazeret diyelim” dedi…

ABONE OL
17 Nisan 2024 17:38
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Olgay GÜLER
Edirne Merkez ilçe ve Süloğlu Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Suiçmez, Ulusal Süt Konseyi’nin çiğ sütte 14.65 liralık tavsiye alım fiyatı açıklamasına tepki gösterdi.
Ulusal Süt Konseyi’nin, çiğ süt fiyatına 1 lira 15 kuruşluk tavsiye alım fiyatı açıklamasının ardından üreticilerden ve üretici birliklerinden tepki giderek büyüyor. Konuyla ilgili basın açıklaması yapan Edirne SÜTÜB Başkanı Mustafa Suiçmez, verilen fiyatın zam olarak değerlendirilemeyeceğini belirtti. Suiçmez, fiyat politikasının bu şekilde devam etmesi halinde, anaç hayvanların kesime gönderilmeye devam edeceğini, devamındaysa ülkeyi daha büyük et krizinin beklediğinin altını çizdi.
‘BUNA ZAM DEMEK MÜMKÜN DEĞİL’
Verilen fiyatın komik olduğunu dile getiren Suiçmez, “Komik tabii, zam demek sanki biraz espri oluyor. Apar topar, akşamüzeri saat 17.30 gibi bize mesaj geldi. ‘1 Mayıs’tan geçerli olmak üzere süte 1 lira 5 kuruş zam geldi’ dediler. Bu bize verilen zam, zam değil. İsmine zam demek mümkün değil. Bunun geri planında market raflarına iyi bir zam yapmak için bize önden verilen bir mazeret diyelim. Bu açıklanan rakam, bizim şu anda ödediğimiz süt bedelinin altında. Şu anda bu rakamı bile baz almış olsanız, şu anda market rafında 50 liradan aşağı paketlenmiş süt bulamazsınız. Biz şimdi bunu sanayicilerle görüşüyoruz ve diyoruz ki ‘Bizim sütümüz neden buraya geliyor? Bu sütü siz belirliyorsunuz. Hadi bizde bu 15 lira. Bunun 2 lira da nakliye maliyeti soğutma giderleri olur. 17 lira diyelim. Orada 50 lira’. Sanayicinin bize dedikleri cevap, ‘Bu market raflarını biz belirlemiyoruz. Marketçiler belirliyor’. O konseyde masada pazarlığa otururken marketçiler yok. Sanayiciler var. Bir de STK’lar ve bürokratlar var. O zaman buraya dâhil etmemiz gereken birileri var; bir yemciler, iki marketçiler. Eğer bize fiyat vermiyorlarsa bu tüketiciye yazık günah değil mi? Şu anda değişkenlik göstersek. Yazıktır, günahtır” dedi.
“BU FİYATLARLA KESİMİ ÖNLEYEMEZSİNİZ’
Edirne’de kesime giden hayvan rakamlarına dikkat çeken Suiçmez, “Hayvanlar kesiliyor. İnekler, anaçlar gidiyor. Geçtiğimiz Pazartesi günü, Edirne Ticaret Canlı Hayvan Borsası’nda kesilen hayvan sayısı; 27 tane erkek dana, 27 tane dişi. Bu süt fiyatlarıyla, bu dişi hayvanların kesilmesini önleyemezsiniz. Bu rakam az olması lazım, erkek çok olması lazım. Bizim esas kırmızı et ihtiyacımızı erkek hayvanların karşılaması lazım. Ama et fiyatları yukarıda, süt fiyatları böyle yerde süründüğü sürece olmaz.Yukarıdakiler bunu ister değerlendirir, ister değerlendirmez ama sorunumuz hüsran. Adam,’10 tane satarım, 1 milyon lira para toplarım. Bankaya faize yatırırım, her ay 50 bin lira para alırım’ diyor. Doğru yaklaşım mı? Değil ama ne yapsın adam? Bu son çare. Yemin torbası 600 lira olmuş. Tüketici ona keza 50 liradan aşağı süt yok. ‘Biz daha hala 1 lira zam yaptık’.Bu çözüm değil. 2 yıldan beri sırf bu kırmızı eti karşılamak için yurt dışından yaklaşık 3 milyar dolarlık hayvan getirmişiz. Dişi hayvanların kesimine biz şimdi önlem alırsak,bunun bize geri dönüşünü en az 2,5-3 yıl sonra görmeye başlayacağız. Her geçen süre bizim aleyhimize işliyor” diye konuştu.
“EN AZ 18,5 LİRA OLMASI LAZIM”
Süt üreticisinin eline geçecek rakamın 18.5 lira olması gerektiğinin altını çizen Suiçmez, sorunun önüne geçilmediği takdirde daha büyük tehlikenin yolda olduğunu ifade etti. Suiçmez, “Önümüzdeki süreçte daha büyük bir et krizi bekleniyor. Bunu hiç kimse kurtaramaz. İthalat ile iş dönmez. Et ve Süt Kurumu akşam açıkladı,’Et kısmında zam yaptık’ dedi. Daha da artacak. Bunun önüne geçemezsin. Bunu geçebilmen sabır istiyor. Bir an önce başlanması lazım. Süt fiyatlarının dediğimiz rakamlara gelmesi lazım. Bu gebe hayvanlara, gebe düvelere anaç hayvan desteği vermemiz lazım. Balkanlar’daki uygulamaları biliyoruz. Hayvana böyle bir para veriyorlar. Onlar, Türkiye Cumhuriyeti ile kıyaslayamayacağımız devlet. Biz niye bunu veremiyoruz?” ifadelerini kullandı.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    SON DAKİKA HABERLERİ