DOLAR 32,6016 0.25%
EURO 35,0847 0.39%
ALTIN 2.437,830,12
BIST 10.471,320,76%
BITCOIN 2133400-1,19%
Edirne
28°

AÇIK

13:10

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

5893 okunma

Sağlık çalışanları muayene önceliği istiyor!

Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, sağlık çalışanlarına muayene önceliği verilmesini istedi.

ABONE OL
14 Aralık 2023 18:36
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, sağlık çalışanlarına muayene önceliği verilmesini istedi.
Yataklı Tedavi Kurumlarında, diğer bazı kurum mensuplarına öncelik tanındığı halde hastanenin kendi personeline muayene de öncelik tanınmamasının kabul edilemez olduğunu belirten Taşkın, hastane de çalışan personelin kendisi başta olmak üzere birinci derecede yakınlarını muayene ettiremediğine dikkat çekti.
Taşkın, Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 2016/22 sayılı Genelgesi ile toplumda öncelikli olarak korunması ve özel tedbir alınması öngörülen vatandaşların sağlık hizmetin-den de öncelikli olarak yararlandırılmaları konusunda Sağlık Bakanlığınca bir düzenleme yapıldığını, ayrıca 669 sayılı olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Tedbirler Alınması ve Milli Savunma Üniversitesi Kurulması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Hükmünde Kararname’nin 106 ncı maddesi ile; Gülhane Askeri Tıp Akademisine bağlı eğitim hastaneleri ve Türk Silahlı Kuvvetleri Rehabilitasyon ve Bakım Merkezleri ile asker hastaneleri, dispanser ve benzeri sağlık hizmet birimleri ile Jandarma Genel Komutanlığı’na ait sağlık kuruluşlarının Sağlık Bakanlığına devredilmesiyle ve şehit yakınları ve gazilere sağlık hizmeti sunumunda öncelik tanınacağı ve askeri personel ile bakmakla yükümlü olduğu kişilere, devredilen sağlık kuruluşlarında öncelikli hizmet verileceği hüküm altına alındığından belirtilen sağlık kuruluşlarına giden sağlık çalışanlarının sıra beklediğine vurgu yaptı
Genel Başkan Taşkın, Sağlık Bakanlığının, personelin çalıştığı hastanede hem kendisi hem de birinci derecede yakınlarına muayenede öncelik verilmesini sağlayarak mağdur olmalarının önlenmesi gerektiğini belirterek şu ifadelere yer verdi:
“Bilindiği gibi sağlık kuruluşlarında halen acil vakalar (ani gelişen hastalık, kaza, yaralanma vb. durumlar ile acil tıbbi müdahale yapılmasına gerektiğine hekim tarafından karar verilen vakalar), engelliler, hamileler, 65 yaş üstü yaşlılar, yedi yaşından küçük olan hastalar, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile melül ve gaziler ile aileleri, öncelikli olarak garnizon dışından sevkle gelenler olmak üzere, hizmetteki TSK, J. Gn. K.lığı ve S.G.K.lığı personeli ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler, emekli TSK, J.Gn.K.lığı ve S.G.K.lığı personeli ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler, öncelikli hasta grubu içinde yer alarak öncelikli muayene olabiliyorlar. Sadece bu gruptakiler değil, aynı zamanda hakimlerin, savcıların, valilerin, kaymakamların sıra beklemeden öncelikli olarak muayene, tetkik ve tahlil yaptırması sağlanıyor. Ancak sağlık çalışanları kendi kurumlarında bu öncelikten yararlanamıyor. Halbuki sağlık personeli kendi kurumunda verilen hizmetlerden öncelikli olarak yararlanabilmelidir.
Sağlık çalışanları sadece kendi hastanelerinde değil, diğer hastanelere muayene, tetkik ve tahlil amacıyla gittiklerinde de muayene öncelikleri yok. Gün içinde işleri bitmediği için hizmette aksamalar olabiliyor. Bu nedenle sağlık çalışanlarına da muayenede öncelik verilmelidir. Sağlık Bakanlığı bu konuyla ilgili gerekli düzenlemeyi bir an önce yapmalıdır.”

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    SON DAKİKA HABERLERİ