DOLAR 31,2259 0.07%
EURO 33,9387 0.24%
ALTIN 2.038,03-0,11
BIST 9.189,001,40%
BITCOIN 19647257,02%
Edirne
18°

KAPALI

16:27

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

314 okunma

Onun zanaatı geri dönüşüm!

Edirne'de kullanılmış eski eşyaları onarıp yeniden tasarlayarak farklı ürünler elde eden Emine Ayas (37), geri dönüşümün en güzel örneğini ortaya koyuyor… Dolabın bir köşesinde kalan yırtılmış ve lekelenmiş kıyafetleri yeniden tasarlayıp onararak satışa sunan Ayas, "Evinizde yırtık, lekeli diye kullanmadığımız yatak örtüleri, battaniyelerden montlar dikiyorum. Doğal olarak yatak örtüsü, battaniye çöpe gitmekten ziyade kişinin üzerinde sıcacık bir hırka veya mont oluyor. Hiç bir şey çöpe gitmiyor" dedi…

ABONE OL
2 Ocak 2024 18:01
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Olgay GÜLER
Edirne’de kullanılmış eski eşyaları onarıp yeniden tasarlayarak farklı ürünler elde eden Emine Ayas (37), geri dönüşümün en güzel örneğini ortaya koyuyor.
Trakya Üniversitesi Yusuf Çapraz Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Gümrük İşletme Bölümü mezunu Emine Ayas, bir süre özel sektörde çalıştıktan ortaokulda başlayan tasarım merakını mesleğe dönüştürmeye karar verdi. Geçtiğimiz yıl kendi atölyesini kuran Ayas, ilk olarak kullanılmayan eşyaları farklı tasarımlarla tekrar kullanılabilir hale getirmeye başladı. Dolabın bir köşesinde kalmış, yırtılmış ve lekelenmiş kıyafetleri geri dönüşüme kazandıran Ayas, açtığı dükkanda ürünlerini vatandaşlarla buluşturdu. Çevresinde olumlu geri dönüşler alan Ayas, zamanla hem geri dönüşüme katkı sağlamaya hem de eskiyen ürünleri sanatla buluşturmaya devam etti.


‘BU ARTIK BENİM İŞİM OLDU’
Atölyesine ürettiği tüm ürünlerin geri dönüşüm ile elde edildiğini kaydeden Ayas, “Özel sektörde gümrükte çalışıyordum. İşi bırakıp atölye açmaya karar verdim. Çizdiğim üzerini boyadığım ürünlerimi ilk olarak pazarda satmaya başladım. Bir gün ceketimi boyadım, bir gün ayakkabımı boyadım, duvar boyadım, çizimleri yapmayı ilerletince bu benim için tamamen işim olmaya başladı. Geçtiğimiz yıllarda dikiş kursuna gittim. Sonrasında yaptığım tasarımları dikiş ile de destekledim. İnsanlardan çok güzel geri dönüşler aldım. Bu atölyede tüm ürünler kişiye özel olarak üretiliyor. Dolayısıyla insanlar da sevdi” dedi.
‘HİÇBİR ŞEY ÇÖPE GİTMİYOR’
Evde zarar görmüş tüm ürünleri değerlendirip geri dönüşüme kazandırdığını anlatan Ayas, “Geri dönüşüm yapıyoruz ama sadece zarar görmüş ürünler değil. Evinizde yırtık, lekeli diye kullanmadığımız yatak örtüleri, battaniyelerden montlar dikiyorum. Doğal olarak yatak örtüsü, battaniye çöpe gitmekten ziyade kişinin üzerinde sıcacık bir hırka veya mont oluyor. Annem çeyizime yatak örtüsü almıştı. Anneme bunu monta döndürmek istediğimi söyledim. 9 yıldır evliyim ve 9 yıldır yatağın altında duruyordu. Tamamen kesip biçip kendime mont yaptım. Annemde şaşırdı çok mutlu oldu. Yatağın bir köşesinde duruyordu. Ama şuanda üzerimde bir mont olarak kullanabiliyorum. Bu atölyede farklı ve kişiye özel yapılıyor. Kot pantolondan kişiye özel çantalar dikebiliyorum. Hiç bir şey çöpe gitmiyor” diye konuştu.


‘SANATI ZANAAT İLE BİRLEŞTİRİYORUM’
Ayaz, kişiye özel tasarımlar da yaptığını belirterek, “Giyilebilir sanat yaratıyorum. Kişinin ürünü eskiyse, lekelenmişse, yırtıksa ve çizime uygunsa üzerine bir şeyler resmedip satıyorum. Ya da kişinin kendi ürününü boyuyorum. Farklı desenler figürler nakşederek deformeyi kamufle ediyorum ve insanların beğenisine sunuyorum. Artık ben de hazır ürün almıyorum, ürünlerimi kendim dikiyorum. Atölyede aynı zamanda geri dönüşüm yapıldığı gibi kişiye özel olarak ürünlerde yapıyorum. Tamamen kişinin istediği gibi sıfırdan dikiyorum. Bir şalvar isteniyorsa kişinin bedenine uygun, isteğine uygun cebi, boyu, tamamen kişinin kendine özgü ürünü ortaya koyuyorum. Sanat ile zanaatı birleştiriyorum” ifadelerini kullandı
Edirne’de kendi alanında tek olduğunu belirten Ayas, “3 yıl boyunca ürünlerimi pazarda da sattım. Edirne’nin çeşitli festivallerinde yer aldım, stant açtım. Atölyede ilk yılım ancak insanların dönüşleri gerçekten çok iyi çünkü Edirne’de tasarım işi yapan yerler yok. Türkiye’de çeşitli yerlerde özelliklede İstanbul’da büyük şehirlerde var ama Edirne’de ilk defa ben yapıyorum. Bu nedenle çok güzel geri dönüşler alıyorum. Yaptığım işi severek yapıyorum” şeklinde konuştu.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    SON DAKİKA HABERLERİ