DOLAR 32,8611 0.26%
EURO 35,2239 0.33%
ALTIN 2.451,11-0,27
BIST 10.471,320,76%
BITCOIN 2163757-0,67%
Edirne
33°

AÇIK

17:09

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

296 okunma

‘Seçim değil geçim derdindeyiz’

Birleşik Kamu İş MYK Üyesi Mehmet Koç, Türkiye yüzyılına, kaynak yetersizliğine, refah artışına, TÜİK verilerine, enflasyon rakamlarına, ileriye dönük hayali vaatlere inanmadıklarını belirterek, seçimden sonra açlık ve yoksulluğun daha da artacağını söyledi…

ABONE OL
28 Mart 2024 17:43
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Birleşik Kamu İş MYK Üyesi Mehmet Koç, Türkiye yüzyılına, kaynak yetersizliğine, refah artışına, TÜİK verilerine, enflasyon rakamlarına, ileriye dönük hayali vaatlere inanmadıklarını belirterek, seçimden sonra açlık ve yoksulluğun daha da artacağını söyledi.
Koç,” Seçim derdinde değil geçim derdindeyiz” başlıklı paylaşımında, “Ülkemizdeki ekonomik kriz, açlık, yoksulluk, işsizlik ve yüksek enflasyon 31 Mart yerel seçimlerinin önüne geçmiştir. Seçimden sonra açlık ve yoksulluk daha da artacaktır. Ülke ekonomisinin seçimle değişmeyeceğini biliyoruz ve farkındayız. Bu nedenle asgari ücretli, memur ve emekli seçim değil geçim derdindedir” diyerekz şunlara yer verdi:
“31 Mart sonrasına ertelenmiş birçok zammın olduğunun farkındayız. Başta elektrik ve doğalgaza yüksek zamlar yapılacak ve bu durum en çok alt ve orta gelirli kesimleri etkileyecektir. Şekerden yağa, etten benzine her kalemde günlük fiyat artışları yaşanmaktadır.
Ekonomik krizin doruğa ulaştığı ve yıkıcı etkilerinin ciddi şekilde hissedildiği yıllar geride kalmamış; işçi, memur ve emeklilerin yıllık zam oranları, büyük ölçüde açlık ve yoksulluk sınırı altında kalmıştır. Temel tüketim ürünlerine peş peşe gelen zamlarla halkın satın alma gücü, daha önce hiç olmadığı kadar düşmüştür.
Siyasal iktidarın 22 yıllık politikaları ülkemizi iflasın eşiğine getirmiştir. Ekonomi her geçen gün kötüye gitmekte, döviz sürekli yükselmekte, art arda zamlar yapılmaktadır. Toplumun büyük bir bölümünü oluşturan üretici, esnaf, emekli, memur, işçi gelecekten umutsuz hale getirilmiştir.
TÜİK’e göre kişi başına düşen milli gelir 13 bin 110 dolar olmuştur. Oysa ki;emeğiyle geçinen 10 milyon asgari ücretli aylık 524 dolar, 6 milyon emekli 308 dolar ve yüz binlerce memur 995 dolar maaş almaktadır. Üzülerek belirtiyoruz ki milli gelirden emeklilere yıllık sadece 3 bin 696 dolar düşmektedir.
Cumhurbaşkanlığı seçiminde memurlara vaatler verilmiş ancak seçim sonrasında memur yok sayılmış ve görmezden gelinmiştir. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde verilen vaatlerin ucunun açık olduğunu ve ileriye dönük bırakıldığını hatırlatıyor, yerel seçimler öncesinde talep ve isteklerimizi yeniden açıklıyoruz:

  1. dereceye gelmiş tüm kamu görevlilerine 3600 ek gösterge verilmeli, fiili hizmet zammı ayrımsız bir şekilde tüm İtfaiye ve Zabıta personeline yansıtılmalı, disiplin affı bir an önce çıkarılmalı, gelir vergisi %15’e sabitlenmeli, 8.077 TL tutarındaki ek seyyanen ödeme emeklilik koşullarına da yansıtılmalı ve emekli memurlara da verilmeli, birikimli enflasyonun yüzde 15’i aştığı aydan itibaren enflasyon farkı maaş ve ücretlere aylık olarak yansıtılmalıdır.
    Türkiye yüzyılına, kaynak yetersizliğine, refah artışına, TÜİK verilerine, enflasyon rakamlarına, ileriye dönük hayali vaatlere inanmıyoruz!”

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    SON DAKİKA HABERLERİ