DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BIST 9.693,461,77%
BITCOIN 20840242,47%
Edirne

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

13:08

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

348 okunma

‘Ayçiçeği tohum fiyatları uçtu’

CHP Edirne önceki dönem milletvekili, Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr.Okan Gaytancıoğlu,1 ay sonra başlayacak ayçiçeği ekimi öncesi geçen yıl 3 bin 800 lira olan bir torba ayçiçeği tohumu fiyatının bu yıl 8 bin 800 liraya yükseldiğini belirterek, “Ondan sonra bu neye yansıyor?“ diye sordu…

ABONE OL
24 Mart 2024 17:37
1

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Edirne önceki dönem milletvekili, Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr.Okan Gaytancıoğlu,1 ay sonra başlayacak ayçiçeği ekimi öncesi geçen yıl 3 bin 800 lira olan bir torba ayçiçeği tohumu fiyatının bu yıl 8 bin 800 liraya yükseldiğini belirterek, “Ondan sonra bu neye yansıyor?“ diye sordu.
Gaytancıoğlu,sosyal medya hesabından ‘Ayçiçeği tohum fiyatları uçtu’ başlığı ile gerçekleştirdiği paylaşımında, “Dünya ülkelerinde gıda fiyatları düşüyor, Türkiye’de ise artıyor. Faiz artıyor, döviz artıyor kısacası maliyetler artıyor, bundan ötürü tarımsal girdi fiyatları da artıyor. Artmayan tek şey var. Üretici eline geçen fiyatlar nedense artmıyor. Daha çok gıda enflasyonundan bahsederiz. Üretimi ve üreticiyi desteklemek zorundayız, başka çözüm yok” dedi. Gaytancıoğlu aynı paylaşımında ayçiçeği ekimi yapılacak bir tarla önündeki video görüntüsünde de şunlara yer verdi:
“Gıda fiyatları neden artıyor? Çünkü tarım kullanılan girdilerin fiyatları hepsi arttı. En basit örnek, bu tarlada bir ay sonra ayçiçeği ekilecek. Bakın bu ayçiçeği tohumu. Geçen yıl bir torba ayçiçeği tohumunu üreticimiz 3 bin 800 liraya alıyordu. Bu sene tam 8 bin 800 lira. Yani, yüzde 100’ün üzerinde bir artış var. Ondan sonra bu neye yansıyor? Maliyete yansıyor. Neye yansıyor? İthalat yapılıyor. Sırf piyasalara sözde dizginlemek için. Ama olan tüketiciye oluyor. Peki ne yapmak lazım? Tabi ki üreticiyi desteklemek lazım. Başka bir çaresi yok. Çünkü mazot fiyatı geçen seneye göre yüzde 130(un üzerinde artmış. Gübre fiyatları yüzde 60-70 artmış. Kimyasallar, ilaçlar yüzde 100’ün üzerinde artmış. Bu gibi tohumlar da yüzde 150’lilere yakın artış gösteriyor. Peki, çiftçi ürün fiyatlarını kontrol edebiliyor mu? Ürün fiyatları ise hiç artmıyor. Geçtiğimiz yıl üreticiler ayçiçeğini -18 liraya sattılar. Bu yıl 12-13 liralara düştü. Sebebi ne? İki savaşan ülkeden yapılan ithalat.Yani, Rusya ve Ukrayna’dan yapılan ithalat. Bu ithalat devam ettiği sürece biz kendi üreticimizi desteklemiyoruz. Kendi tüketicimize de pahalı gıdayı yediriyoruz. Türkiye’de gıda enflasyonu bundan dolayı düşmüyor. Ve düşmeyecek de. Bu politikaları değiştirmemiz lazım. Üretmemiz lazım. Verimli bi şekilde üretmemiz lazım ama üretene de destek vermemiz lazım.”

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    SON DAKİKA HABERLERİ